Adrian Meronk weźmie udział w jednym z największych turniejów amatorskich na świecie – British Amateur Championship. Rywalizacja odbędzie się w dn. 13-18 czerwca 2016 r. na polach Royal Porthcawl GC oraz Pyle & Kenfig w południowej Walii.

 

W turnieju wystąpi jeszcze dwóch Polaków – Mateusz Gradecki i Jan Szmidt Jr. Wszyscy są najwyżej sklasyfikowanymi reprezentantami naszego kraju w Światowym Rankingu Golfistów-Amatorów (WAGR). Adrian Meronk zajmuje obecnie bardzo wysokie 30. miejsce, ale liczy, że przed przejściem na zawodowstwo, uda mu się je jeszcze poprawić.

 

Najbliższe turnieje są dla mnie bardzo ważne. Po British Amateur, zostaję na Wyspach, aby już po raz drugi z rzędu zagrać w Palmer Cup. Dobre wyniki mogą przełożyć się na awans w rankingu, co będzie dla mnie istotne jeszcze przed rozpoczęciem przygody z zawodowym golfem. Im wyższa pozycja w WAGR, tym większe szanse na „dzikie karty” w prestiżowych, profesjonalnych turniejach – mówi Adrian Meronk.

 

Najlepszy polski golfista pod koniec czerwca zagra w Palmer Cup, czyli amatorskim odpowiedniku Pucharu Rydera. Po raz drugi w karierze będzie reprezentował Europę w corocznym starciu ze Stanami Zjednoczonymi. Jesienią, po zakończeniu mistrzostw świata amatorów, które odbędą się w Meksyku, planuje zmienić status z amatora na zawodowca.

 

British Amateur rozpocznie się 13 czerwca i zostanie rozegrany na dwóch polach golfowych – Royal Porthcawl GC oraz Pyle & Kenfig. Obok U.S. Amateur, jest to najbardziej prestiżowy na świecie turniej dla golfistów-amatorów. W tegorocznej rywalizacji weźmie udział aż 288 zawodników.

 

Oczywiście, moim celem jest zwycięstwo, ale zdaję sobie sprawę, że tak samo może powiedzieć co najmniej kilkudziesięciu golfistów. Wiem jednak, że mogę zajść daleko w tej rywalizacji i ostatnie tygodnie podporządkowałem odpowiednim przygotowaniom. Jest to dla mnie szansa, którą chciałbym wykorzystać. Poza tym, będę mocno trzymał kciuki za moich kolegów z reprezentacji Polski, Janka oraz Mateusza, który rok temu osiągnął wielki sukces, ponieważ znalazł się w czołowej „16” – dodał Meronk.

 

Dwie pierwsze rundy odbędą się w systemie strokeplay. Następnie, 64 najlepszych graczy będzie rywalizować w formacie match play, w którym zwycięzca przechodzi do następnej rundy, a przegrany żegna się z turniejem.

 

***

 

Adrian Meronk to najlepszy polski golfista-amator (wg rankingu Polskiego Związku Golfa), członek reprezentacji narodowej (11. w rankingu EGA; 30. w rankingu WAGR), zawodnik klubu Toya Golf & CC Wrocław. Jest absolwentem uczelni East Tennessee State University, gdzie w latach 2012-2016 występował w drużynie The Buccaneers Tennessee. Z golfem związany od 7 roku życia, ceniony przez ekspertów za tzw. „długą grę” (pierwsze uderzenie). Pomimo młodego wieku, ma już na swoim koncie m.in. tytuł amatorskiego mistrza Polski (2010, 2014), drugie miejsce w drużynowych mistrzostwach Europy II Dywizji (2014), a także najlepszy wynik
(5. miejsce) spośród Polaków podczas Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski – LOTOS Polish Open (2014). Ponadto, reprezentował Europę w meczu z drużyną Stanów Zjednoczonych w ramach Palmer Cup 2015. Pierwszy Polak w historii U.S. Amateur (2015) oraz Sun Bowl Western Refining (2015). Golfista Roku 2014
i 2015 w Polsce (plebiscyt Polish Golf Awards). Golfista roku Konferencji Południowej (2015, 2016) w ramach ligi NCAA. Rok 2016 rozpoczął od startu w prestiżowym Jones Cup Invitational, w którym uplasował
się na znakomitym 4. miejscu. Zwycięzca mistrzostw Konferencji Południowej (2016). Planuje walczyć
o  kwalifikację na letnie igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 r. Na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiuje na uniwersytecie w Tennessee i jest stypendystą najbardziej prestiżowego programu stypendialnego dla największych golfowych talentów na świecie.

 

Adrian_Meronk_Fot.ETSU_2

 

You may also like

1 Comment

  1. Do boju Adrian! Cała golfowa Polska trzyma za ciebie kciuki!

Comments are closed.