Jak grać coraz lepiej w golfa – granica 85 uderzeń błąd nr 4 – Etap I

 

Błąd numer 4 – nieprawidłowa faza Transition 2
Jest to bez wątpienia najpowszechniejszy i najtrudniejszy do skorygowania błąd wśród graczy amatorów. Prawidłowa pozycja ciała i kija w tej fazie wygląda następująco

 


Jak widać występują następujące elementy:
a. Kij przecina prawą rękę pomiędzy łokciem a barkiem. Oznacza to, że znajduje się na prawidłowej płaszczyźnie
b. Biodra są równolegle do linii uderzenia, a barki zamknięte – jest to utrzymanie tzw. X Factor

Natomiast u graczy amatorów najczęstsze błędy to:
a. Kij wychodzi poza płaszczyznę swingu tj. znajduje się przed prawym barkiem

 

 

b. Barki i ręce ruszają znacznie szybciej niż biodra i biodra są jeszcze zamknięte w tej fazie.
Na zdjęciu powyżej również widać to wyraźnie.

Jak poprawić ten błąd ?
Etap 1 bez kija
Stajesz w pozycji jak pokazano na zdjęciu poniżej, czyli w normalnej pozycji Setupu ale bez kija.

 


Następnie w baaardzooo wolnym tempie wykonujesz prawie pełny swing jak pokazano na zdjęciach poniżej, który łącznie ma trwać minimum 10 sekund.

 

 


Punkty kontrolne są następujące.
Po pierwsze ruch barków i bioder jak raz się zacznie, to nie może się zatrzymywać, aż do osiągnięcia określonej (niżej opisanej) pozycji.
Na zdjęciu 1 z lewej strony biodra mają być skręcone 45 stopni, a barki 90 stopni w stosunku do linii celu. Prawe kolano jest zgięte jak w Setupie, a kąt nachylenia kręgosłupa jest stały podczas całego swingu.
Na zdjęciu 2 z lewej strony ciężar ciała przesunął się na lewą stopę, biodra ruszyły i mają być równolegle do linii celu, a barki (które też ruszyły) mają być zamknięte ok 30 stopni.
Na zdjęciu 3 z lewej strony biodra dalej się skręcają i mają być otwarte ok 20 stopni, a barki (też dalej się skręcają) zamknięte ok 10 stopni. Lewa ręka przyspiesza i oddziela się od piersi.
Na zdjęciu 4 z lewej strony biodra (cały czas się skręcają) mają być otwarte ok 30 stopni, a barki (cały czas skręt) równolegle do linii celu.
Na zdjęciu 5 z lewej strony biodra (kontynuują skręt) mają być otwarte ok 70 stopni i barki tak samo.

Najtrudniejsza rzecz którą należy kontrolować – ciągły ruch zarówno bioder jak i barków, ale zachowanie różnicy kąta pomiędzy nimi podczas całego swingu.
Proszę zwrócić uwagę na pozycję głowy – jest prawie nieruchomo.

Na jednym treningu powtarzacie ten ruch 50 razy w seriach 5 razy 10 powtórzeń to ilość optymalna. 50 powtórzeń zajmuje około 10 sek x 10 powtórzeń = 100 sek + 30 sek przerwy = 130 sek czyli 2,5 minuty x 5 serii = ok 12 minut.

 

 

 

You may also like

1 Comment

  1. Drogi Trenerze
    Ty sobie w ciepełku w Hiszpanii piszesz o kolejnych błędach w swingu, a ja zmrożony w dolinie Aosty. Ty machasz kijkiem, ja kijkami się odpycham pod wiatr o sile 70 km. Ale ja nie o tym. Oczywiście o swingu. W pierwszy dzień jazdy na nartach miałem kłopoty z rozpoczynaniem śmigu. Jakieś to było takie toporne, na siłe. I przypomniałem sobie Twoje słowa “tak naprawdę, to swing zaczynamy od ruchu kolana” I wiesz co, to działa też w narciarskich skrętach. Czy to w śmigu, czy w skręcie równoległym. Inicjacja kolanem. Njech żyje kolano.
    pozdrawiam z Doliny Aosty super golfista jacek zaidlewicz
    P.s. wczoraj w dolinie było 25 stopni

Comments are closed.