Strona główna » Skuteczny średni putting część II – Odczytanie breaku greenu
AKADEMIA GOLFA PUTTING

Skuteczny średni putting część II – Odczytanie breaku greenu

20160114 134341
20160114 134341Warunek 1 – Odczytanie breaku greenu
Bardzo dobra metodą oceny breaków greenu (szczególnie w średnim puttingu) jest koncepcja Aim Point, stworzona przez Marka Sweeneya. Polega ona na oszacowaniu poziomego breaku na skali od 0,5% do 4% nachylenia greenu. Nachylenia większe niż 4% generalnie powodują na szybkich greenach staczanie się piłki.
Podkreślam, że chodzi o nachylenie poziome tj. z lewej do prawej lub z prawej do lewej strony, gdyż tylko to ma wpływ na kierunek toczenia się piłki. Nachylenie w pionie tj. pod górkę i z górki, ma wpływ na siłę uderzenia, a nie na kierunek toczenia się piłki.
Aim Point dotyczy tylko breaków poziomych.

Oszacowania nachylenia greenu dokonuje się stając pomiędzy piłką a dołkiem (w połowie odległości dla średnich puttów) w lekkim rozkroku nad linią uderzenia. Nie narusza to przepisów, gdyż nie chodzimy po linii uderzenia, nie stajemy na niej, a jedynie stoimy w rozkroku nad nią.
Aby nauczyć się tego oszacowania należy wgrać na swój smartfon program Clinometer mierzący nachylenia gruntu w procentach a nie w stopniach. Można znaleźć tego typu programy na Google Play czy Apple Store. Następnie na greenie przy pomocy tego programu znajdujemy miejsca z nachyleniami od 1 do 4% i stojąc nad nimi w lekkim rozkroku uczymy się odgadnąć nachylenia.
Po kilku treningach będziemy w stanie je rozróżniać.
Teraz jesteśmy gotowi do wyboru linii uderzenia średnich puttów tj od 7 do 15 stóp.
Dokonujemy tego następująco.
a. Oszacowujemy nachylenie greenu czyli breaku w skali od 1 do 4% ,stając w połowie odległości pomiędzy piłką  a dołkiem w lekkim rozkroku.
Uwaga ! Nie chodzimy po linii uderzenia, idziemy z boku i stajemy nad nią !
b. Następnie stajemy nad piłką (mamy ją pomiędzy stopami) i wyciągamy prawą lub lewą rękę (tę samą która odpowiada dominującemu oku) w stronę dołka.
c. Podnosimy ilość palców odpowiadających oszacowanemu nachyleniu tj 1 palec dla nachylenia 1%, 2 palce dla 2 % itd.

skuteczny-putting-cz1z1

d. Zamykamy jedno oko (nie dominujące) i patrzymy drugim (dominującym) przykładając palce do środka dołka jak pokazano na zdjęciu poniżej.

IMG_2718

Jeżeli jest to lewa ręka czyli lewe oko jest dominujace, to lewa krawędź odpowiedniego palca dla % nachylenia (czyli 1% palec wskazujący, 2% palec środkowy, 3% palec serdeczny, 4% palec mały, na zdjęciu powyżej jest 2% i palec środkowy) jest skierowana na środek dołka, a prawa krawędź palca wskazującego określa nam break z wyższej strony dołka. Widać to na zdjęciu powyżej.

Jezeli jest to prawa reka (czyli prawe oko jest dominujace), to lewa krawędź palca wskazującego jest na środek dołka, a prawa krawędź odpowiedniego palca dla % nachylenia, pokazuje nam punkt w który należy celować z wyżej strony dołka.
Podkreślam, że chodzi tutaj o putty od 7 do 15 stóp. Dla puttów krótszych od 7 stóp krawędzie odpowiednich palców pokazują na niższy brzeg dołka.

e. Mamy więc już punkt w który należy celować i należy piłkę ustawić tak, aby jej linia środkowa pokazywała na ten właśnie punkt.

20160114_134341

Teraz pozostają nam dwie rzeczy:
1. Należy uderzyć piłkę prawidłowo technicznie tj. tak, aby potoczyła się w wybranym kierunku
2. Należy uderzyć ją z odpowiednią siłą, tak, aby jej prędkość była prawidłowa. Z badań wynika, że idealna prędkość piłki jest wtedy gdy w przypadku nie trafienia do dołka zatrzymuje się ona 1 stopę za dołkiem. Cała koncepcja Aim Point jest oparta na stałej do danej odległości prędkości piłki, właśnie takiej aby w przypadku nie trafienia (zły wybór kierunku lub zła technika) piłka zatrzymywała się 1 stopę za dołkiem.
Gdy te dwie rzeczy wykonaliśmy prawidłowo resztą „zajmuje się” break i piłka wpada do dołka.

W kolejnych odcinkach dowiecie się jak ćwiczyć te dwa elementy tj. uderzania na cel oraz prawidłową prędkość piłki.
CDN…

 

autor:

Krzysztof Czupryna

PGA Asia

 

link do części trzeciej: https://golfguru.pl/skuteczny-sredni-putting-czesc-3-uderzenie-pilki-w-wybranym-kierunku/

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SKLEPY GOLFOWE

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA