Przykłady błędów w postawie wyjściowej

Brak protrakcji barków.

Znaczna część obrotu tułowia jest realizowana dzięki protrakcji barków. Nie wykorzystanie tej ruchomości już przy PP prowadzi do niewłaściwej pozycji ramion i łokci. Przy braku protrakcji jest bardzo trudne osiągnięcie 90 stopni obrotu bez zmiany położenia osi obrotu. Im zawodnik ma szerszą klatkę piersiową tym większa musi być protrakcja. Pokazuję jak to wykonać: w lekkim pochyleniu pozwalam ramionom swobodnie zwisać, zwracam uwagę aby moje łokcie patrzyły do tyłu i nie były zbyt daleko od siebie. Ważne aby przy tej operacji plecy pozostały proste.

bra-obrotu-barkow

Podsumowanie

Z uwagi na olbrzymi w pływ setupu na cały swing, naprawdę warto wprowadzić do swojej przed startowej rutyny, swego rodzaju listę pytań sprawdzających naszą PP. A żeby ją stworzyć potrzebna jest elementarna znajomość zagadnienia. Pytania te zadaję uczniowi aby swoimi słowami opowiedział jak powinna wyglądać PP. To dobry sposób sprawdzenia czy uczeń właściwie zrozumiał przekazane mu podczas lekcji informacje.

  1. Czy grip jest poprawny ?
    2. Czy wyrównanie na cel jest poprawne w zakresie wszystkich części ciała i oczu ?
    3. Czy boczne pochylenie kręgosłupa jest prawidłowe ?
    4. Czy rozstaw stóp jest prawidłowy ?
    5. Czy pozycja piłki jest prawidłowa ?
    6. Czy sylwetka jest w równowadze na osi przód-tył ?
    7. Czy nachylenie kręgosłupa do przodu jest prawidłowe ?
    8. Czy pozycja głowy i kręgosłupa są prawidłowe z profilu ?
    9. Czy położenie rąk i łokci jest prawidłowe ?

część czwarta ostatnia

autor: Maciej Miszczak

 

You may also like

3 Comments

  1. Maciek,
    Poniżej link do części III

    Pozdrawiamy
    Redakcja GolfGuru.pl

  2. Fajna ta seria, ale nie mogę znaleźć 3 części na stronie.

    Wracając do meritum, staram się stosować te uwagi, ale mam problem z łokciami. Co to znaczy do tyłu? Rozumiem, że bardziej do tyłu niż w bok, bo jak wskażemy łokciami za plecy to nie złapiemy kija 😉 to jest kąt ok 45 st.?

  3. Dzięki za ciepłe słowa o publikacji.
    Odnośnie łokci. NIECH POKAZUJĄ DO TYŁU NA TYLE ILE MOŻESZ TO ZROBIĆ BEZ ZBYTNIEGO NAPINANIA MIĘŚNI. TO MUSI BYĆ SWOBODNE. Z CZASEM SIĘ POPRAWI.
    Gdyby zdjąć z człowieka skórę i mięśnie, ramiona zwisały by w ten sposób, że łokcie pokazywały by idealnie do tyłu. To nasz styl życia w XXI wieku, praca przy biurku, kierowanie autem, itp. spowodował, że mięśnie tylnej części pleców, ud oraz pośladki uległy częściowemu zanikowi – bo nie pracują. Natomiast przedniej części ciała, jako te używane na co dzień ściągnęły barki do siebie i zaokrągliły nam plecy i wyeksponowały łokcie na boki. Dlatego jest Ci trudno to zrobić.
    Zrób test. Wyprostuj prawe ramie przed siebie, tak aby łokieć pokazywał w dół, a wnętrze dłoni do góry. chwyć swój prawy łokieć lewą dłonią tak aby się nie ruszył. Obróć prawą dłoń wnętrzem w stronę podłogi. Jak widzisz obróciłeś dłoń o ok 180 stopni wykorzystując same przedramię. To więcej niż potrzeba aby poprawnie trzymać kij mając oba łokcie kompletnie do tyłu, co jak pisałem nie jest konieczne. 🙂 Ale nie przejmuj się Golf to naprawi, ćwicz regularnie będziesz miał wyprostowaną sylwetkę, łokcie na miejscu, a mięśnie na plecach jak Pamela cycki 🙂

Comments are closed.