Takeaway – W tym cyklu artykułów przedstawimy najpoważniejsze i najbardziej rozpowszechnione błędy w technice full swingu. Opiszemy nie tylko sam błąd, ale również jego skutki, poprawny ruch i najważniejsze – jak korygować błąd i ćwiczyć poprawny ruch.

Swing golfowy to bardzo złożony ruch. Bierze w nim udział kilkadziesiąt mięśni i na dodatek aby osiągnąć maksymalną skuteczność, poszczególne części ciała powinny poruszać się w określonej sekwencji.To, co jest chyba najistotniejsze w całym ruchu swingu, to zależność pomiędzy jego poszczególnymi fazami.

Poprawne wykonanie jednej, warunkuje poprawne wykonanie kolejnej. Nawet pierwsza faza ruchu czyli takeaway, jest w pewien sposób uwarunkowana pozycją wyjściową czyli setupem. Nieprawidłowy setup utrudnia prawidłowy takeaway itd.

Dziś zajmiemy się takeaway, który jest właśnie pierwszą fazą ruchu w swingu golfowym.

Prawidłowe wykonanie takeaway ma bardzo duże znaczenie z dwóch powodów:

a. Zaczyna się ruch ciałem a nie rękami, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia koncepcji ruchu.Ruch rozpoczęty rękami trudno jest kontynuować ciałem, a cały swing golfowy powinno się robić ciałem, a nie rękami.

b. Ustawia kij od razu na prawidłowej płaszczyźnie, co z kolei powoduje, że w kolejnych fazach droga kija jest bardziej powtarzalna i kij lepiej wchodzi w fazę kontaktu z piłką.

 

Oto jej początek

Oto jej początek

A to jej zakończenie

A to jej zakończenie

Faza takeaway trwa od setupu do momentu kiedy wskutek ruchu ciała kij ustawia się równolegle do ziemi i do linii uderzenia.

Jeśli chcielibyśmy opisać ruch ciała podczas takeaway to jest to połączenie obrotu tułowia i barków z niewielkim uniesieniem ramion. Towarzyszy temu minimalne zgięcie nadgarstków i rotacja przedramion. Biodra pozostają nieruchome. Stawiają „opór” tułowiowi pozwalając na zbudowanie napięcia mięśni w górnej części ciała. Barki są skręcone o ok. 45 stopni, ramiona wyprostowane, kij równolegle do linii celu i do ziemi, łopatka pionowo lub trochę zamknięta. Koniec kija jest daleko od prawego biodra, jest to tzw. szeroki backswing.

1. Jak wygląda błąd

Najbardziej rozpowszechniony błąd w fazie takeaway, to rozpoczęcie ruchu rękami co powoduje, że kij ustawia się pod koniec tej fazy pod kątem do linii uderzenia.

Dodatkowo w tej pozycji odległość pomiędzy dłońmi a prawym biodrem jest niewielka, co ma znaczenie jak opiszemy za chwilę w odległości uderzenia. Czasami występuje też nadmierne otwarcie główki kija wskutek skrętu przedramion.

2. Dlaczego to błąd

Tego typu pozycja kija w fazie takeaway ma 3 negatywne konsekwencje:

a. Aby kij znalazł się tego typu pozycji gracz musiał zgiąć prawy łokieć, a więc rozpoczął cały ruch rękami lub nadgarstkami, a nie skrętem ciała. Jak wspominaliśmy powyżej, jeżeli ruch rozpoczyna się rękami, to trudno potem kontynuować go ciałem, co jest podstawą swingu.

b. Kij ustawiony w tego typu pozycji jest poza płaszczyzną swingu i w kolejnych fazach swingu, a szczególnie w fazie transition, wystąpi tendencja tzw. over the top i drogi kija od-zewnątrz-do-wewnątrz, co z kolei powodować może slajs lub push.

Over the top

c. Skraca się znacznie łuk backswingu, co z kolei powoduje mniejszą prędkość główki kija w forward swingu i co za tym idzie krótszy lot piłki. W fazie takeaway dłonie trzymające kija powinny zataczać jak najszerszy łuk w zamachu. Proszę zwrócić uwagę jak duża jest odległość dłoni od prawego biodra u Rorego McIlroya, który przy wzroście 175 cm uderza 320 yardów.

3. Jak to powinno wyglądać

Oto prawidłowa pozycja na końcu fazy takeaway w wykonaniu Adama Scotta.

Widać tutaj kilka podstawowych punktów kontrolnych:

a. Obie ręce są wyprostowane

b. Shaft kija jest równolegle do ziemi i linii uderzenia

c. Łopatka kija jest trochę zamknięta

d. Wystąpił skręt tułowia o około 45 stopni.

4. Przyczyny błędu

Główną przyczyną opisywanego błędu „zaciągnięcia” kija za ciało jest nadaktywność rąk. Gracz rozpoczyna ruch takeaway rękami, a nie skrętem tułowia. Prawa ręka ciągnie kij za bardzo, zgina się prawy łokieć i kij znajduje się w nieprawidłowej pozycji. Dodatkowo niektórzy gracze skręcają nadmiernie przedramiona w trakcie ruchu, co nadmiernie otwiera główkę kija.

5. Jak korygować ten błąd

Korekta każdego błędu technicznego trwa. W tym miejscu krótkie wyjaśnienie z zakresu teorii ruchu. Otóż wszystkie ruchy które wykonujemy (np. jedzenie łyżką czy podnoszenie z podłogi piłki) polegają na realizacji tzw. programów motorycznych.

Program motoryczny to określona sekwencja ruchów różnych części ciała, która została utrwalona w rezultacie wielu powtórzeń i która jest wykonywana podświadomie.

W naszym przypadku nieprawidłowego takeaway, program motoryczny zawiera nieprawidłową sekwencję ruchów. Należy wypracować nowy program motoryczny, który będzie miał prawidłową sekwencję.

Jak to zrobić ? Należy zastosować 2 etapy.

Na pierwszym z nich pomocne jest zastosowanie „pomocy naukowych”, które wymuszają prawidłowy ruch. W tym przypadku stosujemy trzy ćwiczenia

Pierwsze z nich to rozpoczęcie ruchu takeaway z driverem opartym w okolice pępka, jak pokazano na zdjęciach poniżej

Obie ręce są proste i ruch zaczyna się od skrętu ciała (tułowia). Ręce nie biorą w nim udziału. Powtórzenie tego ruchu w ten sposób kilkadziesiąt razy, uświadamia jak on powinien wyglądać.

Pozycja stóp w tym przypadku (jak na zdjęciu powyżej) ma mniejsze znaczenie, chodzi o nawyk skrętu tułowia i barków, a nie ruchu rąk.

Drugie ćwiczenia wykonujemy za pomocą przyrządu które nazwaliśmy Devil ?, gdyż u niektórych graczy wzbudza strach. Jest to prostick umocowany pod odpowiednim kątem. Kąt ten generalnie biegnie od piłki i przecina ciało na środku tułowia (patrz poniżej). Prostick jest ustawiony na linii uderzenia w odległości ok 1-1,5m na prawo od piłki.

Oto jak to wygląda w teorii u Adama Scotta:

I w praktyce na driving rangu.

Widok usytuowania prosticka z przodu po lewej stronie i po linii uderzenia po prawej.

Wykonując ruch takeaway, kij nie może dotknąć prosticka i ma się ustawić równolegle do ziemi i linii uderzenia.

Trzecie ćwiczenie ma tę zaletę, że można wykonując je normalnie uderzyć piłkę. Otóż w pozycji setupu stawiamy z tyłu za piłka w odległości ok 30 cm, na linii uderzenia, drugą piłkę na tee.

Pokazano to schematycznie na zdjęciu poniżej, a piłkę na tee zaznaczyliśmy na czerwono aby było lepiej widać.

Odprowadzając kij w ruchu takeaway musimy strącić z tee tę piłkę środkiem główki kija. Aby to zrobić musimy poprowadzić kij po prawidłowej płaszczyźnie do tyłu i oczywiście cały ruch wykonujemy skrętem ciała, a nie rękami.

Te trzy ćwiczenia, pomagają poczuć jak zachowuje się kij i ciało, aby uniknąć nieprawidłowej pozycji w fazie takeaway. Każde z nich wykonujemy przynajmniej 100 razy, aby „poczuć” prawidłowy ruch.

Teraz pora na drugi etap, już bez „pomocy naukowych”. Wiemy już jak powinno to wyglądać i nasze ciało „czuje” choć trochę prawidłowy ruch. Należy obecnie powtarzać ten prawidłowy ruch setki i tysiące razy w określony sposób.

Jak ? Otóż wykonujemy cały ruch takeaway bardzo wolno, kontrolując wszystkie części ciała, które są w niego zaangażowane. Kij zatrzymujemy mniej więcej w takiej pozycji w zamachu jak na zdjęciu poniżej (na początku można nawet zatrzymać zamach trochę niżej)

Wykonujemy 3 lub 5 lub 10 powtórzeń (zalecamy oczywiście 10 ? ) i następnie raz uderzamy piłkę, również w wolniejszym tempie. Aby ten drugi etap nie był zbyt nużący i monotonny proponujemy następujący trening.

Odnosi się on w zasadzie do każdej korekty technicznej swingu.

Określamy dystans i cel dla uderzenia kijem PW normalnym swingiem np. 90 metrów. Bierzemy 4 kije i7, i8, i9 i PW.

Najpierw uderzamy serię 20 piłek kijem i7 na ten cel i dystans tj. 90m.  Za każdym razem robimy 2-3 próbne zamachy kontrolując cały ruch.

Następnie uderzamy piłkę.

Ponieważ uderzamy na krótszy dystans i7, to nasz swing będzie wolniejszy i będziemy bardziej kontrolować fazę takeaway. Następnie powtarzamy to samo, na ten sam dystans kijem i8. Nasz realny swing będzie trochę szybszy, ale cały czas wolniejszy niż rzeczywisty. Potem i9 i na końcu kij PW z normalną prędkością swingu. Uderzyliśmy 80 piłek, ale wykonaliśmy od 240 do 320 backswingów.

To jeszcze nie koniec ? Teraz bierzemy hybrydę wood 5, wood 3 i driver. Uderzamy serie 20 piłek.

Wykonujemy 1 próbny zamach unikając nieprawidłowej pozycji w takeaway i potem jeden realny na mniej więcej 70% normalnej odległości danym kijem.

W sumie wykonamy 160 zamachów, a łącznie z ironami ponad 400.

Tydzień tego typu treningów wyeliminuje nieprawidłowy takeaway.

W następnym odcinkach kolejne fazy swingu.

 

Krzysztof Czupryna

Maciej Miszczak

www.Target54.eu

You may also like

2 Comments

  1. Fajny, komunikatywny opis! Pytanie! Jakie ćwiczenia, ogólnorozwojowe wykonywać by przygotować ciało do swingu? Np. Na sali gimnastycznej lub w domu.

  2. Odpowiedz wyslalem mailem

Comments are closed.