Strona główna » Golf Asian Tour – dlaczego warto się tam zakwalifikować
ARTYKUŁY

Golf Asian Tour – dlaczego warto się tam zakwalifikować

Asian Tour jak nazwa wskazuje odbywa się w Azji i jest trzecim co do wielkości „golfowym tourem” po PGA Tour i European Tour. Z samej definicji jest w Europie mniej znany, a szkoda. Dla początkującego golfisty zawodowego stanowi on idealny początek kariery.
Do zakwalifikowania się do gry w tym tour (tzw. Q School) konkurencja jest mimo wszystko mniejsza niż w przypadku European Q School. Kwalifikuje się 40 graczy, a nie 25 jak w Europie.
Dlatego też dla początkującego golfisty zawodowego jest to wymarzony „pierwszy” Tour.
Może grać w dość silnej konkurencji (czasem z gwiazdami światowego formatu), na bardzo zróżnicowanych polach, a koszty utrzymania się w Azji są znacznie niższe niż w Europie czy USA. Doświadczenie zdobyte w Asian Tour może zaprocentować potem w tych wyższych tourach.
W Asian Tour gra około 300 graczy w tym najwięcej z Tajlandii (50), Australii (40), Indii (34) i Korei Płd (30). Grają w nim również zawodnicy z USA (23), Japonii (20) i Anglii (12).
Ze znanych graczy w Asian Tour grają Jason Dufner, Miguel Jimenez, Lee Westwood, Charl Schwrtzel, Tongchai Jaidee, Kiradech Aphibarnrat.
W niektórych turniejach Asian Tour występowała również cała światowa czołówka – Henrik Stenson, Bubba Watson, Ricky Fowler, Sergio Garcia, Ernie Els, Adam Scott itp.

W ciągu roku w ramach Asia Tour odbywa się kilkadziesiąt turniejów w różnych krajach Azji, głównie południowo-wschodniej, a sumy nagród wahają się od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów. Chodzi więc już o duże kwoty.
Liderzy na tzw. Money list w Asian Tour zarabiają rocznie z samych nagród turniejowych ponad milion dolarów rocznie, do czego oczywiście dochodzą premie od sponsorów, zwykle znacznie wyższe.
Zaczyna się więc poważna gra i wielu z graczy Asian Tour gra potem w European Tour i PGA Tour.
Poziom gry w zakresie statystyk golfowych (GIR, putting, driving distance itp.) jest równie wysoki jak w PGA czy Europeen Tour, ale konkurencja z pewnością jest mniejsza.
Warto więc aby polscy młodzi zawodowi golfiści spróbowali swoich sił w Q School do Asian Tour, które co roku odbywa się w styczniu w Tajlandii w Hua Hin.
Może to stanie się przepustka do światowej ligi golfa ?

 

 

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SKLEPY GOLFOWE

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA