Strona główna » Bóle w odcinku lędźwiowym, czyli w krzyżu
GOLF I ZDROWIE

Bóle w odcinku lędźwiowym, czyli w krzyżu

bol-plecow-golguru
MELBOURNE, AUSTRALIA - NOVEMBER 20: Stuart Appleby of Australia stretches on the fairway during round one of the 2014 Australian Masters at the Metropolitan Golf Club on November 20, 2014 in Melbourne, Australia. (Photo by Robert Cianflone/Getty Images)

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u dorosłych są bóle kręgosłupa. Bardzo często zlokalizowane są one w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym, tzw. krzyżu.
Bóle te mają dwojaki charakter: przewlekły, wynikający z przeciążenia lub ostry i nagły.

Przyjrzyjmy się najpierw budowie kręgosłupa.
Zbudowany jest on  z 33-34 kręgów. Pomiędzy nimi znajdują się „poduszki” – krążki międzykręgowe, popularnie nazywane dyskami, które zbudowane są z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Są to struktury bardzo dobrze nawodnione.
Ich funkcją jest amortyzacja, zapewnienie ruchomości sąsiadującym kręgom oraz ochrona przed ścieraniem się.

Czynniki ryzyka:
– słaba kondycja fizyczna
– bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego występujące w przeszłości
– otyłość
– wykonywana praca (mn. praca siedząca, ciężka praca fizyczna wymagająca mn. podnoszenia ciężkich przedmiotów czy częste schylanie się i skręcanie tułowia – swing golfowy!)
– czynniki psychiczne, tj: stres, depresja

Pojawiający się ból może mieć różne podłoża.
1. Przeciążeniowe
Najczęściej pojawia się zaraz po wysiłku, bądź po niewielkim urazie i zmniejsza się lub ustępuje w spoczynku, nie mniej jednak może się zwiększać przy długim pozostawaniu w jednej pozycji.
Najbardziej jest odczuwalny w dolnym odcinku kręgosłupa oraz na pośladkach.
Ból przeciążeniowy często sam mija, natomiast jest bardzo duże ryzyko jego nawracania.

2. Związane z podrażnieniem nerwów, tudzież zmianami zwyrodnieniowymi
Tutaj najczęstszą przyczyną są dolegliwości związane z uszkodzeniem krążka międzykręgowego.
Nasilenie dolegliwości oraz ich charakter zależy od stopnia jego uszkodzenia oraz zakresu przemieszczania fragmentów dysku wywierającego nacisk na inne tkanki.
Możemy tutaj rozróżnić: wypadnięcie jądra miażdżystego, jego przepuklinę z pęknięciem pierścienia  oraz nadmierne uwypuklanie się pierścienia włóknistego krążka.
Zmiany chorobowe najczęściej dotyczą przestrzeni w odcinkach L4-L5 oraz L5-S1, co skutkuje uciskiem i podrażnieniem korzeni nerwowych (tzw. „korzonków”) L4, L5 i S1. Objawiają się one bólami korzeniowymi (rwa kulszowa) oraz parestezjami (mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia) w obrębie pośladka, uda, łydki i stopy. Mocny ucisk na korzeń S1 może spowodować zaburzenia czynności pęcherza moczowego oraz funkcji seksualnych.

Niebezpiecznym i dość specyficznym schorzeniem, które powoduje duże dolegliwości bólowe jest kręgozmyk. Objawia się on ześlizgnięciem, najczęściej kręgu L5, ku przodowi, wraz z całym kręgosłupem względem kości krzyżowej. Wystąpienie kręgozmyku najczęściej pojawia się przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmiany wrodzone w budowie kręgów oraz urazy.

3. Psychogenne
Nie należy zapominać o tym, że ból w odcinku L-S może występować również podczas pogorszenia stanu psychicznego, wynikającego z przewlekłego stresu czy depresji.

4. Spowodowane przez współistniejącą chorobę
Sporadycznie występujący ból kręgosłupa może być manifestacją innej choroby kręgosłupa lub narządów wewnętrznych.
Na przykład w przebiegu ZZSK (zesztywniające zapalnie stawów kręgosłupa), ból i sztywność pojawiają się rano, wybudzając chorego ze snu, zaś zmniejszają się podczas ruchu.
Jedną z przyczyn bardzo dużego bólu, nieustępującego, może być pojawienie się nowotworu w okolicy kręgosłupa. Na współistniejącą chorobę może wskazywać pogorszenie samopoczucia, gorączka i chudnięcie bez ewidentnej przyczyny.

Już pierwsze dolegliwości bólowe powinny nas skłonić do wizyty u dobrego lekarza specjalisty, ponieważ występujący ból może być jedynie objawem innych chorób.
Szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia uchroni przed znacznie poważniejszymi dolegliwościami oraz uchroni przed degeneracją krążka międzykręgowego.

Zapobieganie i leczenie
Jak sobie radzić, kiedy dotkną nas pierwsze przeciążeniowe dolegliwości bólowe?
Na szczęście na tym etapie, zaburzenia mają charakter odwracalny, więc każdy jest w stanie sobie pomóc.
Tkanki miękkie (mn. mięśnie, ścięgna, więzadła) to struktury, które są stworzone do ruchu, a więc pozycje statyczne, takie jak siedzenie, nie będą wskazane.
Warto zrezygnować z przemieszczania się samochodem na rzecz spaceru, robić 10 minutowe przerwy w pracy, na rzecz pójścia po kawę/herbatę/do toalety, podjąć systematyczną aktywność fizyczną, która wzmocni oraz uelastyczni mięśnie i więzadła – najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, który dodatkowo nauczy prawidłowych wzorców ruchowych.
W dolegliwościach związanych z przeciążeniem szczególnie polecany jest masaż, który zmniejsza odczucia bólowe, rozluźnia i regeneruje mięśnie.
Należy jednak pamiętać, że nim przystąpi się do ćwiczeń czy zabiegów, trzeba poczekać aż ostry ból minie (ok 2-3dni). W tym czasie należy odciążać kręgosłup ( ale nie leżąc w łóżku, ponieważ unieruchomienie może wydłużyć czas trwania dolegliwości!) – dobrym wyborem będzie skorzystanie z pływalni, ponieważ mamy tutaj ruch w odciążeniu, więc ćwiczymy, ale i oszczędzamy stawy kręgosłupa, obarczone bólem.  W razie potrzeby można skorzystać z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Pamiętaj, że ból krzyża bardzo często nawraca, więc o kręgosłup należy dbać do końca życia!

Katarzyna Szymańska

Katarzyna Szymańska, prowadzi własny gabinet masażu w Warszawie, w którym oferuje cały szereg zabiegów relaksacyjnych oraz masaży.
Uczestniczyła w golfowych obozach sportowych, zna problemy i bolączki golfistów.

Komentarz

Kliknij tutaj aby dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Po słabszej rundzie golfa, spowodowanej raczej zastojem fizycznym z mojej strony, cierpię na ZZBCC (dla niewtajemniczonych: Zespół Zajebistych Bóli Całego Ciała). Jedynym lekarstwem jest wtedy masaż lub rolowanie. Pomaga, choć boli jak diabli 😉

    PS
    Przepraszam za słownictwo, ale wykropkowanie nie oddaje istoty problemu 😉