Podejmowanie właściwych decyzji prowadzi do lepszych wyników

Myśl i graj jak profesjonalista

Podejmowanie właściwych decyzji prowadzi do lepszych wyników

Obniżanie wyniku na polu golfowym nie zależy wyłącznie od waszych umiejętności uderzania piłki golfowej. Świadomość waszych mocnych i słabych stron oraz podejmowanie decyzji na podstawie stosunku ryzyka do korzyści może natychmiast poprawić wasze wyniki. Turniejowi profesjonaliści, których możecie zobaczyć w telewizji bez przerwy rozważają i dyskutują o wadach i zaletach każdego uderzenia ze swoimi caddies.  Niestety, niedzielni golfiści nie mogą się cieszyć towarzystwem profesjonalnych caddies, którzy pomogliby im podejmować lepsze decyzje podczas rozgrywek ze swoimi kumplami. Zatem, oto kilka wskazówek co do tego jak wyglądałaby taka rozmowa i co się dzieje w głowie profesjonalisty podczas rozważań na temat uderzenia w typowych sytuacjach.

Na nowoczesnych polach golfowych kładzie się szczególny nacisk na golfa precyzyjnego, co oznacza, że  przy uderzeniu z tee margines błędu jest minimalny. Oto kilka przykładów dołków z Journey at Pechanga gdzie zarządzanie waszym procesem myślowym jest tak samo ważne jak samo uderzenie.

Wskazówka #1

Par-4 i Par-5 nie znaczą, że musicie używać drivera przy uderzeniach z tee.

Największy błąd, jaki można zaobserwować wśród amatorskich graczy to przeświadczenie, że muszą używać drivera przy każdym uderzeniu z tee jeśli rozgrywają par-4 lub par-5. Podczas rozgrywania dołka, priorytetem jest wasze uderzenie z tee. W zależności od waszych mocnych i słabych stron oraz biorąc pod uwagę stosunek ryzyka do korzyści, oto jak profesjonalista pomyślałby w takiej sytuacji.

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-3

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-3

Decyzja A

W przypadku tego konkretnego dołka, gdzie odległość do greenu wynosi 320 jardów z czego 260 jardów to jezioro, profesjonalista który jest w stanie dotrzeć do greenu driverem, przemyślałby czynnik ryzyka i korzyści. Ryzykując lądowanie poza greenem, mamy w perspektywie bogey albo i gorzej. Korzyścią byłaby szansa na eagle.

Jeśli macie świadomość, że nawet nie dotrzecie do greenu driverem, nie ma sensu podejmować ryzyka ani próbować dotrzeć na prawą stronę strumyka, tak jak to widać na zdjęciu.

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-4

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-4

Decyzja B

Waszą kolejną opcją byłoby uderzenie bliżej, ale na tyle daleko żeby użyć krótkiego kija. Ryzykiem byłoby uderzenie zbyt blisko i lądowanie w wodzie, lub uderzenie za daleko i lądowanie w jednym z bunkrów na fairwayu w waszej zamierzonej trajektorii. W tej sytuacji, jeśli faktycznie piłka skończy w wodzie, będziecie musieli zaczynać w rejonie tee, czego rezultatem byłby double-bogey albo i gorzej. Zyskiem z udanego uderzenia driverem lub 3-wood byłby wedge lub krótszy kij, którym można dotrzeć do greenu. Ponownie, ryzyko wydaje się zbyt duże, a korzyść nie aż tak atrakcyjna.

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-5

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-5

Decyzja C

Trzecia opcją byłaby hybryda lub i wyeliminowanie wszystkich problemów z gry, co daje wam największy margines błędu. Przy tym kącie nachylenia, pokonanie jeziora to już tylko kwestia 150 jardów, macie do tego 80 jardów fairwayu i trochę gęstej trawy na lewo od bunkrów. Pozostaje wam 120 do 160 jardów, aby dotrzeć na green przy drugim uderzeniu.

Profesjonalny gracz w takiej sytuacji podejmie decyzję C w 99% przypadków. Próba dotarcia na green w pozostałym 1% przypadków oznacza, że albo jesteście wściekli albo próbujecie dorównać do lidera turnieju, bo zbytnio was wyprzedził.

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-7

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-7

Wskazówka #2

Nigdy nie steruj uderzeniem

Podczas rozgrywania dołka, przy którym nie ma miejsca na to żeby chybić, widzę zbyt wielu amatorów próbujących pokierować lub sterować uderzeniem, co zazwyczaj kończy się niedokończonymi lub zwalniającymi swingami. Kiedy mistrz sztuk walki łamie deskę, jego lub jej proces myślowy nie skupia się na uderzeniu w obiekt, ale na wycelowaniu i uderzeniu poprzez niego.

Można zrobić to samo, jeśli jesteście na wąskim fairwayu lub kiedy lądowanie na prawo lub lewo od docelowego greenu skończy się wysokim wynikiem. Nie celujcie w miejsce gdzie chcielibyście aby wylądowała piłka. Zamierzcie się na cel w oddali, w tym przypadku, na Hotel Pachanga i próbujcie trafić do jednego z pokoi!

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-1

mysl-i-graj-jak-profesjonalista-golfguru-pl-1

Wybierzcie drzewo lub cokolwiek innego za waszym docelowym miejscem lądowania i do dzieła! Będziecie mieli większe szanse na dotarcie do zamierzonego celu i nadanie piłce dobrego kierunku, nie próbujcie nią sterować.

 

You may also like

1 Comment

  1. Course Management 😉 bardzo ważny “problem” czy w zasadzie decyzje które trzeba podjąć 😉 niestety wielu z nas, w tym ja rzecz jasna przeceniamy własne możliwości i wybieramy opcje A lub B 😉 rzadziej C, a potem mają nas za hodowców hcp 😉

Comments are closed.