Strona główna » Workshop Aim Point z Markiem Sweeney’em
ARTYKUŁY PUTTING

Workshop Aim Point z Markiem Sweeney’em


Workshop Aim Point z Markiem Sweeney’em

 

Mark Sweeney to autor koncepcji Aim Point pomagającej skutecznie puttować. Głównym zadaniem tej koncepcji jest prawidłowe określenie nachylenie greenu (tzw. breaku) przed wykonaniem putta.
Przy czym chodzi głównie o nachylenie lewo-prawo, a nie góra-dół.
Tym niemniej (co opiszę poniżej) Mark Swenney opracował również metodę przydatną w sytuacjach puttów po pochyłym greenie („pod górkę” i „z górki”).
Koncepcja Aim Point jest stosowana przez wielu najlepszych graczy na świecie, między innymi Adama Scotta, Lydię Ko, a także najlepszego polskiego golfistę zawodowego Adriana Meronka.

W swojej karierze zawodowej miałem okazję uczestniczyć w kilku szkoleniach Aim Point na 3 poziomach (tzw. Level 1, 2 i 3) pomagających stosować ją w różnych sytuacjach na greenie.
Workshop który opisuję poniżej miał miejsce w Bangkoku w ubiegłym tygodniu i prowadził go sam Mark Sweeney.
Uczestniczyło w nim 6 osób, 2 Pro oraz 4 graczy z niskimi handicapami.
Odbył się on na polu Dhupatemiya w północnym Bangkoku znanym z szybkich greenów (prędkość 10-11 stimp).
Mark Sweeney jest człowiekiem bardzo sympatycznym i niesłychanie komunikatywnym. Potrafi bardzo dokładnie wyjaśnić zasady które proponuje i robi to w sposób niezwykle prosty i miły.

 

 

Workshop podzielony był na 4 części.
Pierwsza cześć polegała na przypomnieniu i przećwiczeniu podstawowych zasad Aim Pointu i ich modyfikacji.
Jedną z 2 innowacji koncepcji, o których wspomniał Mark Sweeney było to, że nawet przy krótkich puttach do 6 stóp, pomiaru nachylenia greenu dokonujemy zawsze w połowie odległości pomiędzy piłką a dołkiem. Druga innowacja to zasada, że przy putt o długości do 5 stóp i nachyleniu greenu 1% celujemy na górną krawędź dołka, a nie posługujemy się tzw. pomiarem palcowym.

 

 

Druga część workshopu poświęcona była jednemu z dwóch najważniejszych elementów w puttowaniu, a mianowicie prawidłowemu ustawieniu łopatki kija na wybrany cel (nie zawsze jest to dołek). Wykonywaliśmy szereg ćwiczeń w tym zakresie bardzo zbliżonych do tych jakie wykonują uczestnicy Golfowych Obozów Sportowych Target54, przykładowo ćwiczenie z 2 bramkami.

 


Ćwiczenie to pomaga nie tylko zrozumieć jak prawidłowo celować ustawiając się do putta, ale również sprawdzić, czy główka puttera pracuje prawidłowo tj. jest ustawiona prostopadle do wybranego celu w momencie kontaktu z piłką.
Omówiona została zasada tzw. „tolerancji 1 stopnia odchylenia” w krótkich puttach, sposoby prawidłowego ustawiania się na cel oraz metody korekty dla osób z problemami w tym zakresie.
Mark Sweeney pokazał jak pozycja podbródka może wpływać na postrzeganie linii putta i co można modyfikować w tym zakresie.

 

 

Trzecia część workshopu (po przerwie) poświęcona była drugiemu (po prawidłowym wycelowaniu) elementowi koncepcji Aim Point, a mianowicie odpowiedniej prędkości toczenia się piłki oraz wyczuciu odległości generalnie.
Mark Sweeney zaproponował dwie bardzo ciekawe metody kontroli dystansu putta oraz technice uderzania na bardzo pochyłych greenach („pod górke” i „z górki”).
Kontrola dystansu putta oparta jest na długości zamachu puttera i daje duże możliwości treningu prawidłowego doboru indywidualnej prędkości główki puttera.
Pozwala też w sytuacjach stresowych mieć „oparcie” w metodzie, a nie polegać wyłącznie na wyczuciu, które może zawieść w warunkach napięcia psychologicznego.

 

 

W zakresie puttowania „z górki” i „pod górkę” Mark Sweeney zaproponował pewien wariant oceny nachylenia greenu połączonego z jego prędkością. Pozwala to dokonać bardziej precyzyjnej „naukowej” metody wykonania putta w trudnej sytuacji.
Tzw. „reguła 70” pozwala określić związek prędkości greenu i możliwość staczania się piłki, co również zmniejsza napięcie psychologiczne gracza w trudnych puttach.
W sytuacji puttowania „pod górkę” ciekawa jest zasada „1 palec=1 stopa”, pozwalająca określić jak mocno trzeba uderzyć aby piłka nie zatrzymała się zbyt daleko przed dołkiem.

 

 

Wreszcie czwarta część workshopu poświęcona była najtrudniejszym wariantom długich puttów tj:
– putty z dwoma breakami
– putty „z górki i pod górkę” oraz „pod górke i z górki”
Uczestnicy uczyli się gdzie i jak określać breaki puttów powyżej 20 stóp z bardzo różnymi nachyleniami greenu.
Mark Sweeney wprowadził również dwie ciekawe modyfikacje pomiaru breaku w sytuacji puttownia „z górki i z breakiem” oraz „pod górkę i z breakiem”.

 

 

Na zakończenie workshopu zaprezentowane zostały możliwości prostego urządzenia zwanego Blast, pozwalającego mierzyć kilka najważniejszych parametrów puttingu i pracę nad nimi.

Workshop był bardzo przydatny dla każdego golfisty, który chce w znaczący sposób poprawić swój putting szczególnie na dystansie 6-10 stóp, a więc ten, gdzie występuje największa różnica pomiędzy zawodowcami i amatorami.

Na Golfowych Obozach Sportowych Target54 wiosna i latem 2017 ćwiczone będą wszystkie elementy koncepcji Aim Point, łącznie z tymi najnowszymi modyfikacjami oraz trendami, które omawiane były na tym workshopie.
Szczególnie na obozie w Celadnej w Czechach w sierpniu 2017, przeznaczonym dla jednocyfrowych handicapów, cała koncepcja Aim Point będzie bardzo dokładnie omawiana i trenowana.

Krzysztof Czupryna
PGA Asia
Target54.eu

 

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SKLEPY GOLFOWE

Krzysztof Czupryna

Autor książek: "Skuteczna gra w golfa", "Jak dojść do handicapu 0"
SAM Putt Instructor Level 3
Organizator szkoleń golfowych Target54
Autor i prowadzący szkolenie Instruktorów Golfa PZGolf
Członek PGA ASIA