Na wstępie bardzo chciałem podziękować Panu za zgodę na udzielenie tego wywiadu. 
Adrian Meronk i Mateusz Gradecki są obecnie najlepszymi polskimi golfistami i nadzieją polskiego golfa zawodowego w przyszłości. Jest Pan ich trenerem na Uniwersytecie East Tennesse w drużynie Buccaneers. Czy mógłby Pan przedstawić siebie i swój zakres odpowiedzialności ?

Jako Head Men’s Golf Coach w ETSU jestem odpowiedzialny za nabór młodych golfistów (np chłopców w szkołach średnich)do naszego zespołu i potem organizację ich treningów golfowych
i grę w turniejach dla naszej drużyny.  Prawie wszystkie nasze treningi odbywają się w naszym golfowym centrum w uniwersyteckim kampusie. Centrum jest doskonale wyposażone i dysponuje wszystkim co niezbędne. Nasi zawodnicy grają również na kilku lokalnych polach golfowych. Bierzemy udział w 12-14 turniejach rocznie w różnych stanach. W tym roku będziemy rywalizować wszędzie – od stanu Tennesse (w tym w naszym własnym turnieju The Bank of Tennessee Intercollegiate, w którym Adrian zwyciężył indywidualnie zeszłej jesieni)  do Hawajów, poprzez Kalifornię, Georgię, Północną Karolinę, Oregon itd.

Jak długo Pan zajmuje się trenowaniem naszych dwóch golfistów ?

 

Adrian Meronk  zaczął swoją karierę w ETSU jesienią 2012 roku i teraz jest tzw. Seniorem.Ukończy ETSU w tym roku w maju ze tytułem w zakresie zarządzania. Mateusz Gradecki jest tzw. Juniorem i zaczął swoją karierę w ETSU w roku 2013, również na jesieni.
Obaj są bardzo dobrymi studentami i mają bardzo dobre oceny.Adrian był wybrany tzw. All-American Scholar w ubiegłym roku (jako grający w pierwszej lidze golfista, musiał ukończyć 3 rok studiów aby być wybranym) i z pewnością powtórzy ten sukces w tym roku. Mateusz jest na dobrej drodze do podobnego wyróżnienia w tym roku.
Jak wygląda typowy dzień Adriana i Mateusza w zakresie treningu golfowego ? 

Normalnie golfiści naszej drużyny rano uczęszczają na zajęcia akademickie, a po południu ćwiczą i grają w golfa. Czasem do późnych godzin wieczornych, do zmroku !Zasady ligi uniwersyteckiej NCAA zezwalają trenerowi na wymaganie od zawodników tylko 20 godzin treningów w tygodniu, ale golfiści mogą trenować ile chcą jeżeli tego pragną.Zarówno Adrian jak i Mateusz trenują bardzo ciężko i spędzają na treningach, grach i zajęciach fitness większość swojego wolnego czasu.Od graczy naszej drużyny wymagamy treningu w zakresie przygotowania fizycznego (fitness)  dwa razy w tygodniu, rano przed zajęciami akademickimi. Adrian i Mateusz dodatkowo ćwiczą fitness prawie codziennie.
Ile godzin zajmuje im trening golfa tygodniowo poza grami ?

Adrian i Mateusz są bardzo utalentowani i pracowici, tygodniowo przeznaczają minimum 40 godzin na swoje treningi, czy to trenując golfa, grając czy ćwicząc fizycznie. Gdy trenują golfa, to pracują nad każdym elementem swojej gry w naszym golfowym centrum. Ćwiczą driving, grę ironami, wedgami, krótką grę, grę z bunkra i putting.Korzystają również z urządzeń najnowszej technologii w tym z Trackmana i systemu V1 Video.

 

Czy wykonują podobne ćwiczenia czy też ich trening jest zindywidualizowany ?

Adrian i Mateusz mają swoje własne zindywidualizowane programy, ale są podobni do siebie w wielu aspektach. Obaj pracują nad techniką full swingu, gry wedgami, puttingiem itd.Niektóre elementy ich treningu fizycznego są podobne (jak całej drużyny) ale wiele jest zindywidualizowanych. Adrian ma 195 cm wzrostu, Mateusz 180 cm, więc mają nieco inne ćwiczenia.

Jak często odbywają się turnieje ligi uniwersyteckiej NCAA ? Czy są wśród nich ważniejsze i mniej ważne ?

Wszystkie turniej w których gramy czy to wiosną czy jesienią są ważne gdyż są częścią ogólnokrajowego rankingu i kwalifikacji do gier po sezonie. Normalnie gramy w 5-6 turniejach na jesieni i 7-8 na wiosnę.Dla nas najważniejsze turnieje to te które zaliczają się do naszej tzw. Konferencji Południowej, następnie turnieje Ligi Uniwersyteckiej (NCAA) regionalne i krajowe (o ile się do nich zakwalifikujemy).


Czy do turniejów golfiści będący pod Pana opieką przygotowują się dodatkowo i w specjalny sposób ? Jeżeli tak to na czym to polega ?

Każdy gracz naszej drużyny ma dowolność w indywidualnym przygotowaniu się do turniejów.To jest ten obszar gdzie mamy nadzieję, że będą robili postępy w ciągu 4 lat studiów.Jest to pewien proces uczenia się i w połączeniu z ciągłymiturniejami i rywalizacją powinien dać dobre rezultaty.

 

Jakie ćwiczenie wykonują Adrian lub Mateusz ?

Adrian i Mateusz mają określone ćwiczenia we wszystkich 3 głównych obszarach gry w golfa – długiej grze, krótkiej grze i puttingu. Ćwiczenia te zmieniają się w trakcie czasu i postępów. Mają ćwiczenia swingu aby poprawiać swoją technikę jak również ćwiczenia rywalizacyjne, szczególnie w krótkiej grze i puttingu. Powoduje to, że trening jest bardziej interesujący i przygotowuje ich do tego co napotkają w prawdziwej rywalizacji turniejowej.

 

Co jest głównym celem ich ćwiczeń i treningów ?

Generalnie ich ćwiczenia mają dwa główne cele.
Jeden to uczynić powtarzalnym coś nad czym pracują w swoim swingu, np. jakaś zmiana w swingu nad którą właśnie pracują.
Drugim celem jest trening w warunkach presji psychologicznej i osiągniecie celów które sobie sami postawili. Ten drugi cel jest w większym zakresie realizowany w treningach krótkiej grze i puttingu.

Czy cały czas pracują oni nad techniką swingu ?

Tak. Adrian i Mateusz cały czas pracują nad techniką swojego swingu, tak jak większość najlepszych golfistów. To niekończący się proces dążenia do poprawy.Czasami oznacza to pozbycie się złych nawyków których nabyli, a czasami to po prostu poprawa techniki swingu.

 

Jakiego rodzaju różnice w treningu występują pomiędzy golfistami amatorskimi, golfistami ligi uniwersyteckiej i golfistami PGA Tour ?

Gracze drużyny ETSU rywalizują w lidze uniwersyteckiej NCAA w tzw. 1 Dywizji.Jest to najwyższy poziom ligi uniwersyteckiej i amatorskiego golfa. Nasi gracze rywalizują w ciągu roku z  najlepszymi drużynami uniwersyteckimi. 1 Dywizja ligi NCAA w golfa jest uważana za najbliższą do PGA Tour, Web.com Tour, Europeen Tour czy Challenge Tour. Wielu najlepszych graczy światowego formatu jak Jordan Spieth, Tiger Woods, Phil Mickelson, Zach Johnson, Rickie Fowler i inni, grali dokładnie w tej lidze zanim stali się graczami zawodowymi. Jest to doskonałe przygotowanie i cenne doświadczenie przed karierą zawodową.  Dlatego właśnie wiele ze sposobów i nawyków treningowych które są ćwiczone w golfie uniwersyteckim jest takich samych jak w golfie zawodowym.
Jakie są obecnie mocne i słabe strony naszych dwóch golfistów ?

Adrian I Mateusz są obaj bardzo utalentowani i mają wiele mocnych stron. Adrian ma bardzo daleki tee shot, co jest dużą zaletą. Ma dobrą grę ironami i czasami bardzo dobrze puttuje.Podczas swojej golfowej kariery na naszej drużynie bardzo poprawił swoją grę wedgami i strategię gry (course management). Nabył cierpliwości w grze, poprawił elementy fizyczne i mechaniczne swingu. Jest bardzo utalentowanym graczem i doskonale sprawdza się w rywalizacji.Największą zaletą Mateusza z kolei jest jego krótka gra, w tym zakresie ma wyjątkowy talent. Sprawdza się również bardzo dobrze w rywalizacji i może zagrać naprawdę niskie wyniki w sensie ilości uderzeń. W trakcie ostatnich trzech lat prawdopodobnie najbardziej poprawił swoją technikę swingu, który stał się znacznie bardziej stały. Szczególnie od ostatniej jesieni dokonał dużego postępu w tym zakresie.

 

Jak wiemy w golfie na najwyższym poziomie zawodowym decydujące znaczenie ma przygotowanie mentalne gracza. Co w tym zakresie wykonują Mateusz i Adrian ?

Obaj, Adrian i Mateusz każdej jesieni mieli możliwość rozmów z dr Bobem Rotellą co było dla nich ogromną korzyścią. Dr Rotella jest uznawany za czołowego psychologa sportowego w golfie, który pracował z wieloma graczami czołówki światowej, w tym zwycięzcami turniejów Majors.To z pewnością pomogło Adrianowi i Mateuszowi w mentalnym aspekcie gry w golfa.

Jak określiłby Pan pozycję i poziom gry naszych golfistów w porównaniu do innych graczy ligi uniwersyteckiej ?

W zeszłym roku Adrian zdobył pozycję jednego z czołowych graczy 1 Dywizji ligi NCAA.Był nominowany trzecim w Team All America (jest 10 pierwszych zespołów, 10 drugich i 10 trzecich spośród tysięcy graczy uniwersyteckich), był Graczem Roku naszej Konferencji i został wybrany jako reprezentant Europy do Palmers Cup. Palmers Cup to rywalizacja pomiędzy czołowymi 10 golfistami lig uniwersyteckich z USA i Europy, bardzo podobnie jak Ryder Cup wśród graczy zawodowych.Adrian był jedynym golfistą z Europy który nie przegrał ani jednego meczu (wygrał 3 razy i zremisował w 4 spotkaniach). Wygrał również w meczu z Golfistą Roku 1 Dywizji, Meverickiem Mcnealy z Uniwersytetu Stanford i to wygrał zarówno w meczu jeden na jeden jak i w formule „foursome”.Adrian był pierwszym golfistą z Polski, który kiedykolwiek został wybrany do gry w Palmer Cup. Adrian wygrał jak do tej pory (styczeń 2016) 4 turnieje ligi uniwersyteckiej.Mateusz Gradecki jak do tej pory również gra bardzo dobrze. Nie wygrał póki co żadnego turnieju naszej ligi, ale robi stałe postępy i sądzę, że jego ostatnie 1,5 roku na naszej uczelni będzie bardzo udane. Mateusz zagrał bardzo dobrze w mistrzostwach amatorów w zeszłym roku dochodząc do trzeciej rundy w matchplay. Jest on również bardzo miłym człowiekiem i jest liderem  w naszej drużynie. Sądzę, że w przyszłym roku jako jedyny tzw. Senior w drużynie będzie również liderem i naszym najlepszym graczem.

 

A jak to wygląda w porównaniu do graczy zawodowych PGA Tour ?

W trakcie mojej 38 letniej kariery jak coach w lidze NCAA w 1 Dywizji i moich 30 lat jako coach w ETSU miałem wielu graczy którzy zdobyli kartę PGA i European Tour oraz kilku którzy wygrali turnieje w tych tourach. Na tej podstawie uważam, że zarówno Adrian jak i Mateusz mają potencjał aby osiągnąć sukces w golfie zawodowym, na jego najwyższym poziomie tj. w PGA Tour lub w European Tour. Obaj robią obecnie dokładnie to co trzeba, aby się tam znaleźć.Obecnym numerem 1 na świecie jest Jordan Spieth. Jest on w wieku Adriana Meronka.


Gdyby miał Pan porównać tych graczy, to czego brakuje Adrianowi by stać się graczem formatu Jordana Spietha ?

Trudno porównać kogokolwiek do Jordana Spietha w tym momencie.Nie jestem wystarczająco dobrze poinformowany o tym jak gra i ćwiczy Jordan Spieth.Wiem tylko to co widzę w telewizji i to co widziałem gdy grał jeszcze w lidze uniwersyteckiej.Wielu graczy dąży do znalezienia odpowiedzi na pytanie czego potrzebują aby osiągnąć poziom Jordana Spieth’a.Ponadto Adrian cały czas studiuje i ma pełen grafik również zajęć na uczelni.

 

Jak wiadomo przeciętny handicap golfisty amatora na świecie to okolice handicapu 16-18. Każdy z nich marzy o handicapie jednocyfrowym. Jakiego rodzaju treningi i ćwiczenia polecałby im Pan aby mogli zrealizować to marzenie ?

Moim zdaniem jeżeli golfista amator dąży do obniżenia swojego handicapu, to jego priorytetem powinna bać współpraca i lekcje z wykwalifikowanym Pro (instruktorem golfa) w zakresie swingu. Jeżeli gracz poprawi swoją technikę i poświęci trochę czasu trenując odpowiednie elementy, to postęp powinien nastąpić.

 

Czy przeciętny amerykański golfista amator w wieku 30-40 lat chce grać w turniejach poza graniem dla przyjemności ?

Z mojego doświadczenia wynika, że golfiści amatorzy grają w golfa z wielu powodów, ale szczególnie dla przyjemności. Golf turniejowy jest czymś innym niż gra z przyjaciółmi. Wymaga on dodatkowych umiejętności poza zwykłym uderzaniem piłki. Umiejętności mentalne, przygotowanie emocjonalne takie jak cierpliwość, kontrola emocji, strategia gry itd. Ponadto doskonała krótka gra i putting są bardzo ważne dla dobrego golfisty turniejowego.Jednak możliwe jest cieszenie się grą w golfa bez potrzeby gry w turniejach. Jest to wspaniała możliwość kontaktu z innymi ludźmi na świeżym powietrzu.

 

Czy słyszał Pan coś o polskim golfie i graczach zawodowych z Polski

Niestety nie wiem wiele o golfie zawodowym w Polsce poza przypadkami Adriana i Mateusza. Obaj mogą doskonale służyć jako model dla młodych polskich graczy, którzy mogą podążać podobną drogą w przyszłości.Adrian i Mateusz są nie tylko doskonałymi reprezentantami ETSU i naszego programu golfowego, są również doskonałymi reprezentantami Polski i  polskiego golfa !Przecierają szlaki dla polskiego golfa !

 

Jakiej rady udzieliłby Pan Adrianowi i Mateuszowi  gdy przejdą na zawodowstwo ?

Jeżeli Adrian i Mateusz będą dalej robili to co robią, to osiągną sukces nie tylko w życiu, ale i z dużym prawdopodobieństwem w golfie na najwyższym poziomie. Obaj są młodymi mężczyznami – utalentowanymi, ciężko pracującymi i inteligentnymi !Bardzo się cieszę, że grają dla ETSU i jestem dumny że jestem ich trenerem. Każdy w Polsce powinien być również z nich dumny !

Bardzo dziękuję Panu za wywiad i życzę wielu sukcesów w pracy zawodowej.
Wywiad przeprowadził Krzysztof Czupryna z Target54

You may also like

Comments are closed.