Nie jestem pedofilem! – mogę to zeznać pod przysięgą albo przedstawić wiarygodnych świadków.

Nic mnie jednak nie mogło powstrzymać, żeby zabrać się za dziewiątki.

Nie natchnął mnie głośny i przerażający film braci Sekielskich, ani liczne, ostatnio nagłaśniane, przypadki molestowania nieletnich przez duchownych i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Kierowały mną dwie rzeczy: brak czasu i pieniędzy, żeby wypuścić się na kolejną zagraniczną eskapadę golfową oraz ciekawość, jak wyglądają i jaką perspektywę mają dziewięciodołkowe pola w Polsce.

Poza dziewiątkami, które są przy osiemnastkach, i których nie uwzględniam w tym zestawieniu, jak na przykład w Rajszewie czy na Toya, ale nie tylko, naliczyłem dwadzieścia jeden „małych” pól, z czego zagrałem na dwunastu, a dziewięć mam jeszcze do zaliczenia: Chopin Golf SPA (Szczytna / Polanica Zdrój), Gorko G&CC (Dzierżoniów / Wrocław), Rycerski GC (Krobielowice / Wrocław), Pole Golfowe Zawarcie (Gorzów Wielkopolski), Słubickie Pole Golfowe Dębowa Polana (Słubice), A&A GC (Pabianice / Łódź), Arłamów GC (Ustrzyki Dolne / Przemyśl / Rzeszów), Golf Club Zajączkowo (Kobylnica / Słupsk), GC Pszczyna (Pszczyna / Katowice).

Po kilku latach względnego marazmu – ostatnie 18-dołkowe pole w Polsce (Kamień Country Club) otwarto w 2013 roku, ponad sześć lat temu, choć trzy lata później Tokary GC „urosły” z dziewięciu dołków do osiemnastu – coś zaczyna się u nas, choć powoli albo bardzo powoli zmieniać. Na wiosnę 2020 r. ma ruszyć budowa trzech lub czterech zupełnie nowych pól:

  1. Jest inwestor gotów wrócić do budowy niedokończonego pola „Wejchert Golf Club” w Brześćcach za Konstancinem koło Warszawy. Osiągnięto wstępne porozumienie ze spadkobiercami śp. Janka Wejcherta. Robert Trent Jones Junior, który był architektem tego pola, odwiedził kilka tygodni temu Warszawę i potwierdził, że z przyjemnością dokończy prace nad designem. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, pole może zostać otwarte w 2022 roku. Obok będzie osiedle domów jednorodzinnych i być może pięciogwiazdkowy hotel.
  2. Jest master plan pola pod Poznaniem w Tarnowie Podgórnym – Black Water Links. Projekt zrobił duński architekt Caspar Grauballe. Wstępne prace ruszyły i, jeśli dobrze i sprawnie pójdzie, to może w połowie 2022 odbędzie się inauguracja.
  3. Białe Morza Golf Club to projekt w Łagiewnikach pod Krakowem. W 2015 r. Spółka Golf & SPA Resort wygrała przetarg na dzierżawę 34 ha. Miało powstać 9-dołkowe pole przeznaczone dla mieszkańców i nastawione na szkolenie młodzieży. Prace do tej pory nie ruszyły, choć spółka regularnie opłaca wynegocjowany czynsz. „Pażywiom, uwidzim”, jak mówią nasi sąsiedzi zza Buga.
  4. Mówi się też o nowym 18-dołkowym polu pod Grodziskiem Mazowieckim na Stawach Chlebińskich. Gmina podobno analizuje koncepcję przestrzenną, a jednocześnie rozmawia z potencjalnymi inwestorami. Ma tam powstać największy w Europie Centralnej i Wschodniej park rozrywki, a obok pole golfowe. To pewnie najbardziej odległa perspektywa z nowych projektów, ale może się uda?

Póki co mamy więc w Polsce – nomen omen – osiemnaście pól osiemnastodołkowych otwartych dla wszystkich chętnych i jedno osiemnastodołkowe (Tower GC koło Postołowa pod Gdańskiem) zamknięte dla graczy spoza klubu.

Słabo…

Nic więc dziwnego, że z uwagą patrzymy na pola dziewięciodołkowe, bo część z nich ma szansę urosnąć o kolejne dziewięć dołków.

Poniżej moje wrażenia z pól, na których miałem przyjemność zagrać.

Zastrzegam przy tym, że to są moje subiektywne oceny, uzależnione – jak to w życiu bywa – od pory roku, podczas której zagrałem, co niewątpliwie miało wpływ na kondycję pola, ale także od pogody, nastroju, a czasem także towarzystwa.

Podaję więc datę, kiedy „test” się odbywał, a jednocześnie proszę o wybaczenie, jeśli właściciel, członkowie lub inni gracze mają odmienną opinię.

Kolejność nie jest przypadkowa, bo usystematyzowałem pola od najlepszego do najgorszego.

  Przytok Golf Club – Zielona Góra

Październik 2018 r., projekt: Hans Georg Erhardt, otwarte w 2017 r., green fee: 90 zł.

przytok golf golfguru 20

Przytok golf

To niewątpliwie najlepsza dziewiątka, którą zagrałem w Polsce. Pole położone kilka kilometrów na wschód od Zielonej Góry. 4 par 3, 4 par 4, 1 par 5. Rozległa, pofałdowana polana ze ścianą lasu na wprost – to otwierające pole par 5. Potem dołki wchodzą w las, na duże polany, otoczone gęstwiną drzew. Ładnie i ciekawie zaaranżowane przez austriackiego architekta, który projektował w Polsce Rosę, a pod Wiedniem słynną Fontanę. Wokół cisza i spokój, żadnych zabudowań. Woda pojawia się przed greenem 7. i 9. dołka, oba par 3, ale raz w górę, raz w dół, górki, las, gęsty rough i sama architektura dołków stanowią wystarczające wyzwanie.

przytok golf golfguru 13

Przytok golf

 

Jest miło, ładnie, ciekawie i porządnie. Fairwaye i greeny bardzo ok, dużo trudnych bunkrów, choć mogłyby być lepiej utrzymane, porządne tee boxy. Mały, przyjemny domek klubowy z tarasem, z widokiem na 9. green. Dwupiętrowy driving range, który podobno ma być przebudowany. Aż szkoda, że nie ma w planach na dziś budowy drugiej dziewiątki.

przytok golf golfguru 26

Przytok golf

 

  Srebrne Stawy, Armada Golf Club – Bytom

Czerwiec 2018 r., projekt: Christoph Stadler, otwarte w 2013 r., green fee: 80 zł.

Srebrne Stawy Armada GolfGuru 4

Srebrne Stawy Armada

 

Właściciel pola, mój dobry kolega, z którym nie raz zagraliśmy rundkę w Portugalii, w Algarve opowiadał mi, obwożąc mnie po polu, ile ton ziemi przerzuciły koparki, rekultywując teren po dawnej kopalni na pole golfowe. Robi to wrażenie. Pole, praktycznie jeszcze w obrysie Bytomia, jest położone na południe od centrum miasta. Architekt sprytnie wykorzystał naturalne pofałdowanie terenu, planując dziewięć bardzo ciekawych dołków. 3 par 3, 3 par 4 i aż 3 par 5.

Srebrne Stawy Armada GolfGuru 15

Srebrne Stawy Armada GolfGuru

 

Dużo przewyższeń, miejscami dość wąsko, po bokach gęsty las, trochę wody. Jest wyzwanie i przyjemność podczas gry. Fairwaye średnie, ale greeny całkiem porządne. Bunkry średnie. Pole zaczyna się i kończy z widokiem na domy, parę kominów i nieodległe miasto, ale w środku jest przyroda, golf i dużo do myślenia, jaki kij wybrać. Fajowo. Niewielki, porządny domek klubowy z driving range przed nim. Najważniejsze jest jednak to, że druga dziewiątka jest już zaprojektowana i jeśli tylko starczy sił i środków, to będzie zgrabna osiemnastka.

Srebrne Stawy Armada GolfGuru 12

Srebrne Stawy Armada GolfGuru

 

Oskoma, Trzaskowo Golf Club Trzaskowo / Poznań

Maj 2019 r., projekt: Thomas Himmel, otwarte w 2016 r., green fee: 90 zł

Oskoma Golf GolfGuru 1

Oskoma Golf GolfGuru

 

To pole jest jak cukiereczek: do zjedzenia ze smakiem i przyjemnością. Gdyby nie to, że wszystkie dołki są tylko par 3, to na pewno umieściłbym je na pierwszym miejscu swego zestawienia dziewiątek w Polsce. Pole znajduje się dwadzieścia parę kilometrów na północ od Poznania. Teren praktycznie płaski, bardzo nieznacznie pofałdowany. Dookoła i trochę pośrodku rosną ładne drzewka. Duży staw, zlokalizowany centralnie, skutecznie przeszkadza w rozegraniu paru dołków.

Oskoma Golf GolfGuru 8

Oskoma Golf GolfGuru

 

Pole kompaktowe, na niewielkim terenie, ale każdy dołek przemyślnie zaprojektowany, z niezbędną do namysłu chwilą, jaki kij wybrać. Jakość pola bez zarzutu, nie tylko nie ma się do czego przyczepić, ale należy wręcz pochwalić greenkeepera za solidną robotę w trosce o jakość trawy na greenach i fairwayach. Ciekawostką jest jedyny, jaki do tej pory widziałem, tee box w bunkrze na dołku nr 3.

Oskoma Golf GolfGuru 10

Oskoma Golf GolfGuru

 

Można ten dołek zaczynać zza wody, z dość wąskim wejściem na green, chronionym bunkrem wybudowanym pośrodku i drzewami rosnącymi po bokach, albo można wystartować z bunkra. Co kto woli. Mały pro shop i niewielka restauracja na parterze domu klubowego, który podobno w całości miał być otwarty w następnym roku. Kapitalne, treningowe pole, bardzo dobrze utrzymane. Szkoda, że nie ma planów na drugą dziewiątkę.

Oskoma Golf GolfGuru 14

Oskoma Golf GolfGuru

 

Karolinka Golf Club – Kamień Śląski / Opole

Sierpień 2018 r., projekt: członkowie klubu przy wsparciu Petera Bronsona, otwarte w 2018 r., green fee: 90 zł

Karolinka Golf GolfGuru 18

Karolinka Golf GolfGuru

 

Pole leży około trzydziestu paru kilometrów na południowy wschód od Opola. Teren praktycznie płaski, porośnięty raz gęstszym, raz rzadszym lasem. 2 par 3, 5 par 4, 2 par 5, czyli tak, jak powinno być. Woda „straszy” tylko przy drugim dołku, par 3, gdzie na green gra się przez nią i trochę, ale tylko trochę, przy dołku dziewiątym, par 4, bo znajduje z boku od greenu. Większość dołków wśród szpaleru drzew, część na otwartej przestrzeni.

Karolinka Golf GolfGuru 5

Karolinka Golf GolfGuru

 

Niektóre greeny nieznacznie wyniesione. Na końcu trochę nudnego dołka piątego, par 5, widoczny klasztor, hotel i restauracja. Całkiem porządna jakość greenów i fairwayów, nie najgorsze bunkry, dobre tee boxy. Pole nie zapewnia może dużo wyzwań i nie jest specjalnie trudne technicznie, ale gra się na nim z przyjemnością. Niewielki domek klubowy z putting greenem przed. Najlepsze jest jednak to, że projekt drugiej dziewiątki jest już gotów i budowa miała ruszyć w następnym, po moim pobycie, roku. Będzie fajne pole, bo druga dziewiątka jest planowana w gęstym lesie. Trzymam kciuki.

Karolinka Golf GolfGuru 16

Karolinka Golf GolfGuru

 

Wierzchowiska G&CC – Lublin

Lipiec 2017 r., projekt ???, otwarte w 2005 r., green fee: 50 zł

Wierzchowiska Golf GolfGuru 4

Wierzchowiska Golf GolfGuru

 

Pole położone kilka kilometrów na południowy wschód od Lublina, na płaskim terenie, przy szosie nr 17 biegnącej przez Piaski do Krasnegostawu. 4 par 3, 2 par 5, 3 par 4. Trochę drzew dookoła, miejscami niezbyt urodziwe zabudowania i okropny betonowy płot wzdłuż szóstego-ósmego dołka. Drugi i piąty dołek grany przez w połowie zarośnięte stawy.

Wierzchowiska Golf GolfGuru 11

Wierzchowiska Golf GolfGuru

 

Ładny dziewiąty dołek wchodzący w gęsty las z greenem na polanie. Fairwaye średnie, nie najgorsze greeny. Bunkry słabe. Pole dość dobrze utrzymane, zapewniające trochę wyzwań. Dość dobry dom klubowy, chyba zaadaptowany ze starego dworku szlacheckiego, z tarasem, gdzie można coś przekąsić lub wypić, choć bez widoku na pole golfowe. Brak planów na drugą dziewiątkę.

Wierzchowiska Golf GolfGuru 1

Wierzchowiska Golf GolfGuru

 

Royal Kraków G&CC – Ochmanów / Kraków

Sierpień 2018 r., projekt: John Brazell, otwarte w 1999 r., green fee: 80 zł

Royal Krakow GolfGuru 8

Royal Krakow GolfGuru

 

Pole położone kilka kilometrów na południowy wschód od Krakowa, blisko Wieliczki. 3 par 3, 3 par 4, 3 par 5. Zaletą tego pola jest jego naturalne ukształtowanie na wzgórzach, z ładnymi widokami na otaczające pagórki z lasem lub polami uprawnymi. Sporo drzew po bokach niektórych dołków. Widok psuje linia wysokiego napięcia przecinająca pole.

Royal Krakow GolfGuru 5

Royal Krakow GolfGuru

 

Dołki ciekawe, poprawnie zaprojektowane, zapewniające trochę wyzwań i dające przyjemność gry. Fairwaye trochę poniżej średniej, całkiem dobre greeny, średnie bunkry, słabe tee boxy. Niewielki domek klubowy z restauracją i namiastką pro shopu. Brak planów budowy drugiej dziewiątki.

Royal Krakow GolfGuru 18

Royal Krakow GolfGuru

 

  Dwa Stawy Golf Course – Trzciana / Rzeszów

Wrzesień 2017 r., projekt: Jan Lubieniecki, otwarte w 2014 r., green fee: 75 zł

Dwa Stawy Golf Course Golfguru 9

Dwa Stawy Golf Course Golfguru

 

Pole położone kilka kilometrów na północny zachód od Rzeszowa, na kompletnie płaskim terenie, z gęstym lasem na widnokręgu. 2 par 3, 5 par 4, 2 par 5, czyli zgodnie z regułami. Staw z wodą pojawia się już na drugim dołku, par 5, si 1. Fairwaye lekko poniżej oczekiwań, dość dobre greeny, słabe bunkry i tee boxy.

Dwa Stawy Golf Course Golfguru 6

Dwa Stawy Golf Course Golfguru

 

Pole w miarę poprawnie zaprojektowane. Większość dołków prosta, kilka typu dogleg. Gdyby jakość pola była lepsza, to grałoby się całkiem przyjemnie. Niewielki, dość skromny domek klubowy. Brak pomysłu na budowę drugiej dziewiątki.

Dwa Stawy Golf Course Golfguru 1

Dwa Stawy Golf Course Golfguru

 

Tatfort Golf Club – Toruń

Maj 2019, projekt: Tadeusz Tlałka i członkowie klubu, otwarte w 2003 r., green fee: 50 zł

Tatfort Golf Club GolfGuru 9

Tatfort Golf Club GolfGuru

 

Pole położone w obrębie miasta, po jego północnej stronie, na terenie dawnego fortu wojskowego. Płaskie, nieciekawe. Obrośnięte po dwóch stronach niezbyt gęstym lasem. Po jego trzeciej stronie, wzdłuż dołków szóstego, siódmego i ósmego ciągną się budynki biurowe i magazyny. 4 par 3, 5 par 4.

Tatfort Golf Club GolfGuru 11

Tatfort Golf Club GolfGuru

 

Jakość pola słaba, zaniedbane fairwaye, nie najlepsze greeny i bunkry. Po drugiej stronie ulicy całkiem niezły dom klubowy. Bardzo dobra atmosfera w klubie, a jego gwiazdą i ozdobą jest aktywnie grający Czesław Romankiewicz, który w lutym przyszłego roku skończy 94 lata i jest bezdyskusyjnie najstarszym golfistą w Polsce, a może i na świecie.

Tatfort Golf Club GolfGuru 3

Tatfort Golf Club GolfGuru

 

Bydgoski Klub Golfowy – Bydgoszcz

Maj 2018 r., projekt: członkowie klubu, otwarte w 2006 r., green fee: 50 zł

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru 8

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru

 

Pole znajduje się na obrzeżach Bydgoszczy, kilka kilometrów na północ od miasta, w największym miejskim parku w Polsce – Myślęcinku. Obok znajduje się stok narciarski. 9 par 3. Pole położone na wzgórzu z kilkoma dołkami idącymi raz w dół, raz w górę. Wzgórze nieobrośnięte, ale po jego dwóch stronach gęsty las. 3 dołek to fajne par 3 z lasem po obu stronach wąskiego fairwaya, również 7. dołek kończy się greenem na polance wśród drzew.

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru 16

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru

 

Ósmy dołek, jedyny w miarę długi, gra się w dół, wzdłuż stoku narciarskiego. Pole ciekawe dzięki naturalnemu ukształtowaniu. Niezbyt dobrze utrzymane. Fairwaye i greeny słabe /średnie. Brak wody, nie ma chyba ani jednego bunkra.  Domek klubowy to mała drewniana chatka. Brak widoków na budowę drugiej dziewiątki.

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru 1

Bydgoski Klub Golfowy GolfGuru

 

Golf Park Mikołów – Mikołów / Katowice

Czerwiec 2018 r., projekt: Bogdan Uljasz, otwarte w 2018 r., green fee: 50 zł

Golf Park Mikołów GolfGuru 13

Golf Park Mikołów GolfGuru

 

Mniej więcej w połowie drogi między Katowicami, a Rybnikiem, choć bliżej Katowic, w kierunku południowo-zachodnim i na zachód od Mikołowa. Bogdan Uljasz wraz z przyjaciółmi, zapaleńcami i miłośnikami golfa, buduje sposobem trochę gospodarczym pole na terenie wydzierżawionym za symboliczną opłatę od Polskiej Akademii Nauk. Założyli Stowarzyszenie, zrobili projekt, sami ukształtowali teren, wysiali trawę, a potem nieomalże w jeden weekend wybudowali dom klubowy. 2 par 3, 5 par 4, 2 par 5, czyli tak, jak powinno być. Grałem tam z Bogdanem kilka miesięcy po otwarciu pierwszej dziewiątki. Biorąc pod uwagę brak setek, jeśli nie tysięcy ton piasku pod fairwayami, profesjonalnego systemu nawodnienia, utwardzonych tee boxów, jakości wysianej trawy itd., w zasadzie trudno to nazwać profesjonalnym polem golfowym, ale jest. Przed napisaniem tego felietonu zadzwoniłem do Bogdana, a on powiedział, że druga dziewiątka jest już prawie gotowa i zaprosił mnie na czerwiec 2020 r. na inaugurację pełnej osiemnastki. Kiedyś mówiło się, że nie matura, a chęć szczera może zrobić z ciebie oficera. Jak widać, można wybudować pole za grosze, mając chęć, zapał i przyjaciół. Chwała im za to.

Golf Park Mikołów GolfGuru 5

Golf Park Mikołów GolfGuru

 

Pole Golfowe w Olszewce – Olszewka / Nakło nad Notecią

Maj 2019 r., projekt: Łukasz Horodecki, otwarte w 2001 r., green fee: 50 zł

Pole Golfowe w Olszewce Golfguru 13

Pole Golfowe w Olszewce Golfguru

 

Pole położone kilka kilometrów na zachód od Nakła nad Notecią. 8 par 3, 1 par 4. Płaskie, ładnie obsadzone raz gęstszymi, raz rzadszymi drzewami. Woda pojawia się po lewej stronie 6. dołka i przed greenem 7. Fairwaye i greeny średnie, i to łagodne określenie. Bunkry beznadziejne, tee boxy słabe. Dookoła pola golfowego tereny uprawne, bardziej po prawej stronie i mniej po lewej odcięte szpalerem drzew i krzaków. Przed wejściem na pole restauracja, a po prawej stronie mały taras i obok altanka, gdzie może i odpocząć po grze i pewnie zrobić piknik z grillem. Pole zbudowane sposobem zapewne gospodarczym, ale miłe. Brak widoków na drugą dziewiątkę.

Pole Golfowe w Olszewce Golfguru 4

Pole Golfowe w Olszewce Golfguru

 

  1. Zibi Golf & Tenis Club – Kolonia Golina / Konin

Maj 2019 r., projekt: członkowie klubu, otwarte w 2002 r., green fee: 50 zł

Zibi GC Golfguru 1

Zibi GC Golfguru

 

Pole położone kilkanaście kilometrów na zachód od Konina. 6 par 3, 3 par 4. Praktycznie płaskie, bardzo nieznacznie pofałdowane, wśród lasu i otoczone lasem, miejscami sosnowym, miejscami z kępami brzóz. Grałem na polu sam, po południu, przy ładnej pogodzie. Być może dlatego uszedłem z życiem, a przynajmniej bez kontuzji po uderzeniu piłką golfową. Dołki drugi i trzeci, oba par 4, biegną idealnie na wprost siebie, dzieląc wspólny miejscami fairway. Z kolei dołek szósty, również par 4, położony jest dokładnie naprzeciw driving range’u, co stanowi duże zagrożenie dla grających! Kilka greenów na ładnych polankach w lesie. Fairwaye i greeny średnie, słabe bunkry i tee boxy. Woda tylko na 4 i 9 dołku, przed greenem. Domek klubowy bardzo kiepski, ale za to pośrodku pola altanka z parasolami i miejscami do siedzenie, otoczona paroma brzozami. Brak planów na budowę drugiej dziewiątki.

Zibi GC Golfguru 17

Zibi GC Golfguru

 

Jeśli coś pominąłem albo gdzieś się pomyliłem, będę wdzięczny za uwagi.

Cieszy mnie, i chyba całe środowisko golfowe, że zapaleńcy i fanatycy tego pięknego sportu prą naprzód w budowie nowych pól. Pomimo wielu lat „bratniej przyjaźni” z wielkim bratem ze wschodu, dobrze już wszyscy wiemy, że nie ma nic lepszego od zdrowej konkurencji. Nowe, powstające pola golfowe to poprawa jakości istniejących, bo choć życie uczy, że każdy ma inne preferencje i oczekiwania, to zawsze przyjemniej grać na dobrym polu niż na złym.

Może też wreszcie władze zrozumieją, że pola golfowe to promocja regionu, zatrudnienie dla wielu ludzi, a golf to zdrowy sport i relaks.

Pozdrawiam

Pasyn

Instagram: Traveling4golf

Facebook: Fanpage – Pasyn travelling4golf

Twitter: Pasyn1

E-mail: w.pasynkiewicz@upcpoczta.pl

 

 

 

 

You may also like

Comments are closed.