Asian Tour jak nazwa wskazuje odbywa się w Azji i jest trzecim co do wielkości „golfowym tourem” po PGA Tour i European Tour. Z samej definicji jest w Europie mniej znany, a szkoda. Dla początkującego golfisty zawodowego stanowi on idealny początek kariery.
Do zakwalifikowania się do gry w tym tour (tzw. Q School) konkurencja jest mimo wszystko mniejsza niż w przypadku European Q School. Kwalifikuje się 40 graczy, a nie 25 jak w Europie.
Dlatego też dla początkującego golfisty zawodowego jest to wymarzony „pierwszy” Tour.
Może grać w dość silnej konkurencji (czasem z gwiazdami światowego formatu), na bardzo zróżnicowanych polach, a koszty utrzymania się w Azji są znacznie niższe niż w Europie czy USA. Doświadczenie zdobyte w Asian Tour może zaprocentować potem w tych wyższych tourach.
W Asian Tour gra około 300 graczy w tym najwięcej z Tajlandii (50), Australii (40), Indii (34) i Korei Płd (30). Grają w nim również zawodnicy z USA (23), Japonii (20) i Anglii (12).
Ze znanych graczy w Asian Tour grają Jason Dufner, Miguel Jimenez, Lee Westwood, Charl Schwrtzel, Tongchai Jaidee, Kiradech Aphibarnrat.
W niektórych turniejach Asian Tour występowała również cała światowa czołówka – Henrik Stenson, Bubba Watson, Ricky Fowler, Sergio Garcia, Ernie Els, Adam Scott itp.

W ciągu roku w ramach Asia Tour odbywa się kilkadziesiąt turniejów w różnych krajach Azji, głównie południowo-wschodniej, a sumy nagród wahają się od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów. Chodzi więc już o duże kwoty.
Liderzy na tzw. Money list w Asian Tour zarabiają rocznie z samych nagród turniejowych ponad milion dolarów rocznie, do czego oczywiście dochodzą premie od sponsorów, zwykle znacznie wyższe.
Zaczyna się więc poważna gra i wielu z graczy Asian Tour gra potem w European Tour i PGA Tour.
Poziom gry w zakresie statystyk golfowych (GIR, putting, driving distance itp.) jest równie wysoki jak w PGA czy Europeen Tour, ale konkurencja z pewnością jest mniejsza.
Warto więc aby polscy młodzi zawodowi golfiści spróbowali swoich sił w Q School do Asian Tour, które co roku odbywa się w styczniu w Tajlandii w Hua Hin.
Może to stanie się przepustka do światowej ligi golfa ?

 

 

You may also like

Comments are closed.