Gry podobne do golfa znano od niepamiętnych czasów. Wzmianki o nich są obecne w tradycji Holandii, Francji, Belgii, Niemiec, Rzymian czy Chińczyków.

Nie ulega wątpliwości, że golf to jedna z najstarszych gier sportowych na świecie. Już starożytni Celtowie, którzy rozpowszechnili się w IV wieku przed naszą erą po całej Europie, opanowując
i zasiedlając między innymi Wyspy Brytyjskie i Galię znali „shinto” grę podobną do golfa.
Niektóre źródła podają, że podobne do golfa formy gry były uprawiane w starożytnym Rzymie pod nazwą „paganica”.
Na Dalekim Wschodzie grano w “chuiwan” – grę polegającą na umieszczeniu piłki w specjalnych dołkach. Uprawiali ją cesarze z dynastii Song.

Istnieją pisemne dowody, że w grę tego typu grano już w 26 lutego 1297 roku w holenderskiej miejscowości Loenen aan de Vecht. Nazwa tej gry brzmiała “Colf”. W grze uczestniczyli 4 zawodnicy używający drewnianych kijów i drewnianej piłki. Celem graczy było zagranie piłki w jak najmniejszej ilości uderzeń, jak najbliżej tyczki wbitej w ziemię. Holendrzy dysponują wieloma dobrze zachowanymi dokumentami potwierdzającymi tezę, że golf swoje korzenie ma w Holandii.
Jest prawdopodobne, że to holenderscy marynarze “przywieźli” tę grę do Szkocji.
Początkowo golf w Szkocji najszybciej rozwijał się w pobliżu portów na wschodnim wybrzeżu, gdzie najbardziej intensywne były handlowe związki z Holandią i ten fakt mocno potwierdza tę tezę.
Sam termin golf niewątpliwie pochodzi od holenderskiego słowa „kolf”, które oznacza kij i co jeszcze bardziej potwierdza holenderskie pochodzenie tej gry.

W średniowiecznej Europie istniało co najmniej kilka gier polegających na uderzaniu kijem do celu. Francuzi mieli swoją „pallmall” (zwaną też „jeu-de-mail”)  a Belgowie „chole”.

Pierwszy pisany zapis o golfie na Wyspach Brytyjskich pojawił się w Szkocji w XV wieku.
W roku 1457 król Szkocji James II wydał edykt zabraniający gry w golfa swoim poddanym.
Był to okres wojny z Anglią i król twierdził, że należy się wprawiać w strzelaniu z łuku, a nie marnować czas na gry i zabawy. Jednak, gdy nastał pokój łucznicy za pozwoleniem władz powrócili do swojej ulubionej gry. Szkocki parlament uznał golfa za Noble Art.., czyli szlachecką sztukę.
Grał w nią nawet sam król James IV, uznany za pierwszego oficjalnego golfistę w historii.
Pierwszą kobietą grającą w golfa odnotowaną w kronikach historycznych była królowa Szkocji Maria Stuart, która grała w golfa po raz pierwszy w 1567 roku.
 

SHINTY

 pregolf

Gra Shinty to gra zespołowa, gdzie gra się za pomocą kijów i piłki. Tak jak przed wiekami do dzisiaj są prowadzone rozgrywki. Głównie na terenach Szkocji. Shinty bywa porównywana do hokeja na trawie, jednak różni się od niego znacznie. Piłkę można wzbijać w powietrze, i używać obu stron kija. Kij może być użyty zarówno do blokowania jak i kiwania. Pierwsze informacje o powstaniu tej gry pochodzą z IV w.p.n.e.

 
HURLING

pregolf1 pregolf2

Gra ta jest grana od ponad 3000 lat. Ma korzenie Irlandzkie. Jest uznawana za jeden z najszybszych sportów boiskowych. Jest to sport drużynowy. Celem jest umieszczenie piłki w bramce, co daje trzy punkty. Posyłając piłkę w inne określone miejsca można uzyskać 1 punkt. Zawodnik posługuje się kijem (zdjęcie)

 

CHUIWAN

pregolf4

Pierwsze wzmianki o grze zbliżonej do golfa, w którą grali Chińczycy pochodzą z XI wieku. W grze tej używano rożnego rodzaju kijów i celowano piłką do dołków. Do Europy ta gra trafiła podobno z Mongolii na przełomie XII i XIII wieku.

 

Zmiany w regułach golfowych na przestrzeni lat 

 

Reguła Blokowania.

Do 1952 w Match Play nie wolno było podnosić piłki z greenu nawet gdy ona blokowała możliwość wykonania putta.

Reguła Rozmiaru piłki.

Do 1974 roku R&A pozwoliła zawodnikom na używania mniejszej piłki(1,62’’) w British Open. W 1988 r. piłka ta została zdelegalizowana.

Reguła Czyszczenia i podnoszenia

Do 1960 roku można było podnieść piłkę z greenu tylko w stroke play o ile blokowała ona putt innego gracza. Od 1960 r. obowiązują dzisiejsze zasady.

Reguła Puttowania

Sam Snead podczas Masters w 1967 użył dziwacznego stylu puttowania (zdjęcie), co pomogło mu w sukcesie. Jednak już od 1 stycznia następnego roku zostało to zabronione z uwagi na to, że putting Sama przestał wyglądać jak gra w golfa.

Reguła Dropowania

Kiedyś należało rzucić piłkę przez ramię (do 1984 r.), a jeszcze wcześniej przez głowę i minimum 6 yardów.

Reguła TV

Każdy kto ogląda relacje na żywo  w telewizorze i zauważy naruszenie reguł może poinformować o tym dyrekcję turnieju i zawodnik otrzymuje wtedy karę. Przed 2012 r. zawodnika można było zdyskwalifikować/ukarać nawet dzień później. Po 2012 r. czas na zgłoszenie wykroczenia upływa wraz z podpisanie karty wyników.

Reguła kształtu rowków

Aby zmniejszyć ilość backspinu w 2010 roku rowki na licu kija nie mogą mieć kształtu U lub prostokątnego. Zamiast tego rowki obecnie posiadają kształt V. Zmiana wynikała ze strategii aproach shotów (bomb and gouge), którą stosowali zawodnicy aby ominąć przeszkody przed greenem.

Reguła Wiatru

Aż do 2012 jeśli na greenie podczas adresowania, wiatr lub grawitacja poruszyła piłkę zawodnik musiał ponieść karę. Dzisiaj gra się bez kary, z nowego miejsca w którym leży piłka.

 

Reguły które uważam za idiotyczne

Pierwszy przykład, może nie do końca idiotyczny, ale wydaje się być przetłumaczony na język polski nieco tendencyjnie. Na stronach PZG został umieszczony taki artykuł:

Stanowisko R&A i USGA w sprawie reguły 16-1a

26 stycznia 2015

W ostatnich dniach PZG otrzymał maila od jednego z golfistów alarmującego, że wielu polskich graczy, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, niemal staje na linii puttowania w celu określenia nachylenia greenu, co może skutkować złamaniem reguły 16-1a.

Stanie w rozkroku nad swoją linią puttowania może być uznane za złamanie reguły 16-1a, jeśli gracz jest zbyt blisko linii. „Linia puttowania” oznacza również odpowiednią odległość po obu stronach przewidywalnej trasy piłki, na której zawodnik nie może stać.

Shona McRae z R&A zwróciła uwagę, że definitywne określenie lini puttowania nie jest możliwe ze względu na fakt, że linia może się znacznie zmieniać w zależności od czynników, tj. typ trawy, szybkość greenów i czynniki wiatru. Wymienione elementy, które same w sobie mogą być trudne do ustalenia, przy ocenie czy została naruszona reguła 16-1a, są niezmiernie ważne.

„Reguła podkreśla, że kary będą stosowane w przypadku, gdy golfista staje na prawdopodobnej linii puttowania. Innymi słowy, gracze nie powinni znajdować się zbyt blisko, aby ich poczynania nie zostały ukarane” – dodaje McRae.

Poniżej przedstawiono stanowisko R&A i USGA

Reguła 16-1a (Dotykanie linii puttowania) a gracze, którzy stoją okrakiem lub chodzą wzdłuż linii puttowania.

Zapytano R&A i USGA o metody czytania putting green, gdy gracz stoi w rozkroku albo stoi lub idzie wzdłuż przewidywanej linii puttowania w celu określenia nachylenia greenu i „breaków” putta. Pojawia się wtedy pytanie, czy takie działanie może być potencjalnym naruszeniem reguły 16-1a.

Zgodnie z regułą 16-1a, gracz nie może dotykać linii puttowania. (W regule 16-1a występują wyjątki, ale żaden z nich nie odnosi się do metod czytania putting greenu lub określania linii puttowania). „Linia
puttowania” jest zdefiniowana w regułach jako „linia, po której gracz chciałby aby jego piłka potoczyła się po uderzeniu na putting greenie” włączając w to „uzasadniony odstęp po obu stronach zamierzonej linii”.

Karą za naruszenie reguły 16-1a jest utrata dołka w match play lub dwa uderzenia w stroke play. W związku z tym, gracze, którzy stosują takie metody czytania greenu, powinni zachować ostrożność, aby nie chodzić po linii puttowania, co mogłoby skutkować karą według reguły 16-1a.

To samo dotyczy wszelkich innych praktyk stosowanych przez graczy w celu zdobycia informacji, gdy ich piłka znajduje się na greenie, takich jak spacery wzdłuż linii puttowania w celu zmierzenia odległości do dołka lub ustawienie się w połowie drogi do dołka i uniesienie puttera nad linią puttowania. Aby uniknąć ryzyka kary, zawodnicy i ich caddie, którzy stosują takie praktyki powinni uważać, aby nie dotykać nogami, kijem, lub czymkolwiek innym linii puttowania, włączając w to „uzasadniony odstęp po obu stronach zamierzonej linii”.

Jeśli by rozumieć wprost tę interpretację to mogło by z niej wynikać, że:

  1. AimPoint jest nielegalny.
  2. Nie można wyczuwać pochylenia greenu stopami
  3. Nie można mierzyć dystansu krokami ( kto to sprawdzi i jak ? )
  4. Nie można stawać nad linią puttowania.

 

Oczywistą bzdurą były by tego rodzaju zakazy gdyż nad linią puttowania stajemy markując piłkę, przechadzamy się wzdłuż linii puttowania aby zobaczyć green z drugiej strony. Rozmawiałem ze znajomym sędzią który utwierdził mnie w przekonaniu, iż kluczowym stwierdzeniem jest „uzasadniony odstęp po obu stronach zamierzonej linii”. Niestety kochane R&A nie raczyło określić nawet w przybliżeniu ile to jest. Zachowując ów uzasadniony odstęp wszystko można. Niestety taki artykuł otwiera to pole do nadinterpretacji przepisów przez samych graczy (szczególnie tych społeczników o mentalności ormowca, tudzież obozowego kapo).

Reguły które uważam za idiotyczne – Drugi przykład

 

Nagroda za trafienie w fairway w postaci piłki w divocie. Moim zdaniem divot powinien być traktowany jak GUR.

 

Reguły które uważam za idiotyczne – Trzeci przykład

 

Gra w hazardzie. Minimalne poruszenie podczas adresowania suchego liścia. Piłka nie poruszyła się ani na milimetr, pozycja gracza w żaden sposób się nie poprawiła, gracz nic nie zyskał ale karę 2 uderzeń musiał przyjąć.

Inni moi faworyci w tej dziedzinie to udzielanie porad oraz spike marki na greenie

 

Autor: Maciej Miszczak

You may also like

2 Comments

  1. Brawo, szczególnie mi się podoba to określenie “uzasadniony odstęp po obu stronach zamierzonej linii”.
    Bzdura z tym odstępem…..
    Ile to jest ?
    kto to określa ?

  2. Akurat z tymi poradami przez innych graczy to uważam za dobre zwlaszcza kiedy doradzajacy jest z nimi nachalny. Moja żona grala kiedys z takim w turnieju, ktory komentowal i doradzal jej po kazdym uderzeniu. Dopiero potem moglem powiedziec jej ze to karalne (minus dla niej ze zasad nie zna) i mogla mu delikatnie zasugerowac ze moze sie to skonczyc karą 🙂

Comments are closed.