Club De Golf Alcanada, czyli jak zagrać z Adrianem Meronkiem
European Challenge Tour to drzwi do prawdziwej golfowej kariery, gry w turniejach European Tour. Młodzi zdolni, albo starzy też zdolni, ścigają się w tym sezonie w cyklu turniejów „Road to Mallorca” o miejsce w pierwszej piętnastce, która premiuje startami w pierwszej lidze golfowej. Przed finałem na Majorce Adrian jest na szóstym miejscu i grę w przyszłorocznej edycji European ma w kieszeni. Przyjrzyjmy się jak wyglądała jego droga do największego sukcesu w historii polskiego golfa.
Statystyki :
50 – po tylu grach w Challenge Tour, Polak zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo. W tym czasie był raz drugi, raz trzeci i sześć razy mieścił się w pierwszej dziesiątce.Ostatni zagrany turniej, w Chnach, zakończył na piątym miejscu ( 72/71/65/70 )
32 000 – kwota w euro, którą Adrian Meronk zgarnął dzięki wygranej w Open de Portugal. 26-latek zrealizował swój największy czek do tej pory, a także zebrał 32 000 punktów na drodze do Majorki.
7 – jego pierwsza wygrana sprawiła, że skoczył o 12 miejsc w Road to Mallorca i zajmuje teraz siódme miejsce.
+4,7 – handicap, który posiadał zanim został profesjonalistą w 2016 roku.
1 – jest golfistą numer jeden w Polsce.
263 – Zwycięstwo Adriana w Open de Portugal sprawiło, że zajął 263 miejsce w oficjalnym światowym rankingu golfowym. Najwyższym miejscu w swojej karierze.
5 – liczba tytułów amatorskich które zdobył przed dołączeniem do szeregów profesjonalistów. Został również pierwszym Polakiem, który zdobył tytuły American College.
18- rozegrane w tym roku turnieje Challenge Tour (115 907,77 pkt)
6- aktualna pozycja
230 936,37 €– tyle Adrian Meronk zarobił grając jako profesjonalista
198 – Wysokość Adriana, w centymetrach, a jak kto woli w stopach, to ma sześć stóp i sześć cali.
Na polu Morgado w Algarve w Portugalii gdzie Adrian zwyciężył, zakończył ostatnią rundę w 66 uderzeniach !. Turniej ukończył 15 punktów poniżej par i pokonał Hiszpana Sebastiana Garcię Rodrigueza o 2 uderzenia i Włocha Francesco Laportę i Austriaka MartinaWiegele o 4 punkty.
Wracając do zwycięskiej rundy, Adrian zagrał tylko jednego bogeya, a na ostatnich trzech dołkach, popisał się dwoma byrdie ( 66 uderzeń ). W tak pięknym stylu zapewnił sobie zwycięstwo i został pierwszym polskim zwycięzcą w historii European Challenge Tour.
Przed naszym golfistą jeszcze finał, który odbędzie się od 7 do 10 listopada na polu Club De Golf Alcanada na Majorce.
Pole jest po wielkim zimowym remoncie, który polegał na wymianie wszystkich greenów, przebudowie nawodnienia. Remont kosztował 700 000 Euro, a to wszystko dla Adriana, żeby mu się w finale dobrze grało. Na po remontowy odbiór zaproszony został Jack Holmes ze świtą. I zagrał….
Club De Golf Alcanada
Prowadząc poważne rozmowy z menadżerami pól golfowych na Majorce doszedłem do wniosku, że każde pole, na którym mam za chwilę zagrać, jest najpiękniejsze na świecie.
Na przykład : w trakcie degustacji, jak się okazało po degustacji, świetnego double espresso, niezobowiązująco gawędzę z dyrektorem pola Son Gual, jak się okazało po degustacji, świetnego pola, wyrażam swój zachwyt nad jego, menadżera, osiągnięciami. Najlepsze na Majorce ? pytam i patrzę i chyba nie znajduję aprobaty. Na Majorce trzeba być ostrożnym w ocenach, można niechcąco nie docenić. Najlepsze na Majorce to obraza, ono jest najlepsze w Hiszpanii, w setce w Europie i znajduje się w tysiącu na świecie.
Jestem na polu Alcanada i chwalę Son Gual. Son Gual ?, owszem świetne, ale to Alcanada jest tym naj… w Hiszpanii i wszędzie indziej.
Prawda czy fałsz?
Pola na Majorce są fantastyczne i jak są one fantastyczne napiszę w świątecznym numerze Golf & Roll. Dzisiaj o polu, które gości finał European Challenge Tour.
Alcanada się ceni. Każdy golfista to 165 Euro. Czy warto podać kartę kredytową ?
Cudo to, w 2003 roku, ulepił Robert Trent Jones Jr. I to tak długo lepił, że aż za długie ulepił. Sześć i pół kilometra cuda z białych ulepił. Dobrze że mnie to nie dotyczy, Polak gra z żółtych i ma 6150 metrów. I tak z 300 metrów za długo. To może z zielonych ? Z trudem zejdziesz poniżej 6 000 m. Z niebieskich 5 650.
Po co te liczby, przecież nic z tego mieszania kolorów nie będzie. Honor Polaka z innego, niż żółtego grać nie pozwala. No to staję na pierwszym tee-boxie, na żółtych staję i podchodzi Marshall i mamy chwilę czasu i rozmawiamy. Nie zgadniecie o czym rozmawiamy ? O polach w Europie i w Południowej Afryce rozmawiamy i nie zgadniecie – Alcanada ze wszystkich najpiękniejsza. Tak mówi Marshall. A jak Marshall mówi, to mówi i święte to co mówi.
Zagraliśmy i oceniliśmy :
Pole okrzyknięte, przez latającą po golfowym świecie trójkę (Caddie, siostrę Caddie i Jacka Holmesa), ekscytującym. Wartym każdego wydanego centa.
Nie dość, że wyrzeźbione w naturze, że ma różnice wzniesień godne Tour De France, to jeszcze ma w sobie gładkość i jędrność nastolatki. To pole trzeba zagrać.
Według menadżerów pola finałowy turniej European Challenge Tour to wielka nobilitacja, zgadzamy się, mówią, że Golf World Top 100 po raz pierwszy umieściło Alcanadę w pierwszej setce najlepszych pól w kontynentalnej Europie, zgadzamy się, że jest uznany za najlepszy kurs w Europie przez stronę internetową www.1golf.eu i to przez kolejne dziewięć lat z rzędu, i tu też się zgadzamy.
Lećcie wspomagać grę Adriana Meronka, to przy okazji, a tak naprawdę to lećcie zagrać na jednym z najpiękniejszych pól golfowych w Europie.
Jack Holmes – Jacek Zaidlewicz