Każdy, jeszcze raz podkreślę KAŻDY, amator marzy o dalekich uderzeniach driverem.

Krótka gra ? Putting ?
OK, to ważne, ale magnesem jest daleki driver.
Nie przypadkiem wszystkie reklamy nowych driverów koncentrują się na odległości, a przecież driver jest tym kijem, który ma najbardziej ograniczone parametry produkcji tj. wymiary i sprężystość główki, długość shaftu itp. Cudów więc żaden producent raczej nie wymyśli, ale walka trwa ?

Za to jeżeli określony Pro gwarantowałby na 100% swoim uczniom poprawienie długości uderzeń driverem o powiedzmy 20m, to ma chleb zapewniony do końca życia ?.

Najpierw spójrzmy na podstawowe parametry dalekich uderzeń driverem najlepszych zawodników na świecie tj. graczy PGA Tour, najpierw średnie, a potem dane „fighterów” czyli tych którzy uderzają najdalej.
Najpierw przeciętne PGA Tour czyli średnie

driver golfguru 3 1

Jak widać przeciętna prędkość główki kija to 113 mil/godz, smash factor czyli centralne uderzenia środkiem główki kija  1,48 (max jest 1,5) , launch angle czyli kąt wznoszenia się piłki 10,9 stopnia
i spin rate 2686.
Te elementy najbardziej wpływają na odległość lotu piłki, która średnio wynosi 275 yardów.

driver golfguru 2

Powyżej dane najdalej uderzających zawodników, gdzie jak widać prędkość główki jest większa (od 116 aż do 121 mil/godz), smash factor od 1,46 do 1,5, launch angle od 9,4 do 13,6 stopnia i spin rate od 1645 do 2679.
Zwracam tutaj uwagę, że najdalej uderzający czyli Rahm i Johnson mają kąt wznoszenia się piłki 14,8 i 13,6 czyli kąt ataku jest pozytywny 5,2 i 2,8.

No i teraz nasz bohater czyli Mirek K. handicap 8.
Z Mirkiem poznaliśmy się kilka lat temu gdy miał handicap 24. Potężnie zbudowany i bardzo, bardzo umotywowany. Mirek zaczął jeździć na Golfowe Obozy Sportowe Target54 średnio 2-3 razy do roku, ale co ważniejsze zaczął również regularnie i solidnie trenować wg. naszych wskazówek.
Jego swing stopniowo się poprawiał w sensie techniki, choć ma jeszcze parę rzeczy do korekty.
W zeszłym roku Mirek dokonał jeszcze dwóch ważnych zmian.
Schudł kilkanaście kilo i zaczął regularne (2-3 razy w tygodniu) treningi na siłowni, pod nadzorem trenera.
No i oczywiście ćwiczył i ćwiczył.
Wreszcie na naszym ostatnim obozie w Tajlandii, 2 tygodnie temu, zaczął tak daleko uderzać driverem, że wszyscy oniemieli ?
Oto jego dane z Trackmana:

trackman driver golfguru 3

Prędkość główki kija 112 mil/godz, a więc praktycznie taka sama jak średnia PGA Tour i tylko o 4-5 mile niższa od najdalej uderzających.
Smash factor 1,48, a więc bardzo dobry, z niewielkim marginesem do poprawy. Launch angle 12,6 stopnia i spin rate 2455. Te dwa elementy można jeszcze poprawić.
Efekt ?
306 yardów, w tym 285 yardów carry !
I jak podkreślam są jeszcze rezerwy.

To na co warto zwrócić uwagę i co też jest kluczem dalekich i prostych uderzeń driverem to tzw. Face to Path czyli na ile główka kija jest otwarta lub zamknięta w stosunku do drogi po której się porusza.
U Mirka wyniosła ona 0,3 stopnia, a więc cała prędkość główki „szła” po tej samej drodze w którą była zwrócona.
Była więc lepsza niż u „fighterów” z PGA Tour gdzie wahała się ona od -1,5 do 1,7, ale trzeba zaznaczyć, że być może uderzali oni celowo draw lub fade i wtedy tego typu różnice mogą występować.
Tak więc wynik 285 yardów carry i 306 yardów Total budzi naprawdę szacunek u amatora.
A warto dodać, że Mirek ma 45 lat w odróżnieniu od w/w zawodników PGA, którzy mają od 26 do 35 lat. Waży 92 kilo i ma 186 cm wzrostu.
Jego shaft to 4Flex 65 g, loft 10,5, obniżony do 9,75.

Nad czym Mirek może jeszcze popracować ?

a. Może ciut zwiększyć kąt ataku z obecnych 2,6 stopnia do 3,6, da to jeszcze trochę większą odległość.
b. Może ciut, ciut polepszyć smash factor czyli centralne uderzenie główką kija
c. Może zmniejszyć spin rate do granicy 2000 i to też przełoży się na większy dystans

No i oczywiście rzecz najważniejsza w jego przypadku – Powtarzalność. Każde uderzenie ma mieć zbliżone parametry i to niestety można ćwiczyć tylko na Trackmanie lub podobnym urządzeniu.
Ale znając Mirka osiągnie to ?

A więc ?
Jak widać granica 300 yardów w uderzeniach driverem jest możliwa dla amatora pod pewnymi warunkami.
Czego każdemu z Was życzę.

Krzysztof Czupryna
Target54.eu
PGA Asia
SAM Putt Instructor Level 3

You may also like

Comments are closed.