Rough – pułapka czy tylko mała przeszkoda na drodze do dołka część VI

Możliwość 5 – piłka jest w wysokim lub bardzo gęstym rough.
Jest to sytuacja całkowicie awaryjna gdyż piłka leży w takim roughie, że samo wybicie jej na fairway jest już dużym sukcesem.

rough-czesc-6-1
Rough sięga do kolan i na dodatek jest gęsty.
Pierwszym wariantem, który zawsze należy rozpatrzyć jest zadeklarowanie piłki „unplayable” (nie do zagrania) i zdropowanie jej zgodnie z regułami w miejscu z którego uderzenie będzie łatwiejsze.

Jeżeli jednak chcemy podjąć ryzyko to z tego typu rough musimy wykonać uderzenie określone przez Davida Peltza jako „wyrwanie”.
Uderzenie ma spowodować wyrwanie piłki z otaczającej ją trawy i wybicie jej na fairway.

Ustawiamy się tak, że piłka jest na środku lub lekko z prawej strony środka postawy.
Rozstawiamy stopy dość szeroko (minimum na szerokość ramion) aby mieć dobrą i silną podstawę.
Ciężar ciała jest na przedniej stopie, a ręce lekko z przodu piłki.
Zamach jest dosyć duży (lewa ręka minimum na godzinę 9), a  potem należy bardzo silnie uderzyć kijem wyrywając piłkę i otaczającą ją trawę. W momencie kontaktu bardzo mocno ciągniemy łopatkę kija do przodu równolegle do podłoża. Efektem dobrego uderzenia jest wyrwana trwa na łopatce kija.
Nie mamy kontroli nad lotem piłki, ale przy tak złym jej położeniu chodzi po prostu o jej wybicie na fairway. Z uwagi na siłę i prędkość główki kija wykonujemy pełne follow through.

Krzysztof Czupryna
PGA Asia
Target54.eu


Comment List

  • Maciej Supel 21 / 08 / 2016 Reply

    Znalezienie piłki w takiej trawie rozpatruje już w kategoriach sukcesu 😉 Mam dość spore doświadczenie w szukaniu piłek w takich miejscach 🙂 Uderzenie ma być niemalże “pionowe” w piłkę?

  • Krzysztof 22 / 08 / 2016 Reply

    Tak, jak najbardziej pionowe

Dodaj komentarz