Przykłady błędów w postawie wyjściowej

Nadmierna lordoza.

Jeśli w dolnej części pleców widzę znaczną przerwę pomiędzy kijem, a kręgosłupem zalecam aby uczeń ją zniwelował poprzez uniesienie klamry paska do góry i lekkie napięcie mięśni brzucha.

bledy-w-postawie-golfowej

Niewłaściwa równowaga.

Jeśli zauważam, iż uczeń stoi zbytnio na palcach lub piętach, zalecam takie balansowanie ciałem aby odczuwał ciężar na śródstopiu od wewnętrznej strony lub na kostkach. Dla lepszego czucia można wykonać balansowanie ciałem z zamkniętymi oczami lub…

niewlasciwa-rownowaga-w-postawie-golfowej

Niewłaściwa równowaga.

Doskonałą pomocą naukową są balans dyski. Uczeń postawiony na nich nie ma szans – musi przyjąć właściwą postawę. Trening na niestabilnym podłożu znacząco poprawia poczucie równowagi. Na zdjęciu student,  co prawda, stoi zbyt wyprostowany i ręce ma wyciągnięte do przodu (brak ciężaru kija i punktu odniesienia – piłki), za to w po raz pierwszy w znakomitej równowadze.To znak zwycięstwa.

postawa-balans-golfowy-dyski

Brak bocznego pochylenia kręgosłupa.

Gdy widzę brak właściwego bocznego pochylenia kręgosłupa zalecam aby student przyłożył grip kija (np. iron5) do mostka i do klamry paska i pochylił się na bok, w stronę od celu, tak aby łopatka kija dotknęła jego lewej łydki. Następnie uczeń przyjmuje postawę podstawową starając się zachować ustalone pochylenie. Zwracam uwagę aby pochylenie nastąpiło w wyniku minimalnego przesunięcia bioder (w stronę celu). Tym samym, uczeń, czuję nieco więcej ciężaru na wewnętrznej części przedniej stopy.

boczne-pochylenie

Brak bocznego pochylenia kręgosłupa.

Jak widać na przykładzie Sergio Garcii brak właściwego pochylenia kręgosłupa może doprowadzić, nawet tak wybitnego zawodnika jak Sergio, do tak skandalicznych błędów jak revers pivot. Innym przykładem jest Rory Macilroy, który w PP wygląda na pozór bardzo przyzwoicie, (na pozór bo: jego lewy bark nieco jest uniesiony i/lub jego oś obrotu, tj. kręgosłup, jest nieco wygięty w łuk) W szczycie backswingu widzimy, że jego oś obrotu pochyla się jeszcze bardziej, co było by uzasadnione w transition, gdy ciężar przenosi się do przodu… Ale jak widać mamy do czynienia z nadludźmi. Nikt z nas nie będzie grał na ich poziomie mimo ich ewidentnych błędów….

boczne-pochylenie-brak

Brak bocznego pochylenia kręgosłupa.

Jimmi Walker, Jason Day, Adam Scott,

Każdy z nich ma kręgosłup pochylony od celu, u każdego z nich linia barków przecina linie kręgosłupa pod kątem zbliżonym do kąta prostego. U Tigera idealnie pod kątem 90 st. Ale opierając się na czystej logice i mechanice właśnie tak powinno być. Oś obrotu, z natury rzeczy, powinna być linią prostą, linią symetrii, nie łukiem, a linia barków prostopadła do tej osi, gdyż oba barki powinny być połączone z tułowiem w identyczny, symetryczny, sposób.

boczne-pochylenie-brak1

Brak bocznego pochylenia kręgosłupa.

Warto zwrócić uwagę, iż mechanicznie bardziej eleganckim jest umieścić prawą rękę na gripie niżej (i zachować oś obrotu swingu prostą) wykonując minimalne przesunięcie bioder w stronę celu, powodujące pochylenie kręgosłupa, niż obrócenie w tym celu barków góra/dół, które (z uwagi na kąt pochylenia tułowia do przodu) musi spowodować otworzenie się barków. Oczywiście dzięki elastyczności ciała, bardzo łatwo, można skompensować te otwarcie np. poprzez wygięcie kręgosłupa… SKOMPENSOWAĆ …

Trzymajmy się logiki i tego jak homo sapiens jest zbudowany, a będzie nam łatwiej zbudować właściwy swing

boczne-pochylenie-brak2

 

CDN…

część trzecia z czterech

autor: Maciej Miszczak

You may also like

Comments are closed.