Wywiad z jednym z czołowych tajskich trenerów golfa – cześć 2

Pompetch z Kiradechem Apibarnratem na treningu przed turniejem

Wywiad część 2

8. Jakie elementy swingu uważasz za najważniejsze ? Jak ich uczysz ?
Według mnie najważniejszym elementem swingu jest jego powtarzalność.
Jeżeli swing nie jest z jakiegoś powodu powtarzalny, należy znaleźć przyczynę i postępować jak opisałem w pytaniu numer 3. Należy powtarzać i powtarzać prawidłowy ruch aż do skutku.

 1. Czy masz jakieś autorytety, które miały wpływ na Twoje metody treningowe, sposób jaki uczysz czy golf w ogóle ?
  Bardzo cenię Dr Young Hoo Kwona, który zajmuje się biomechaniką swingu, Phila Kenyona, trenera puttingu pracującego z graczami European Tour, Paula Buchanana zajmującego się fittingiem oraz Mr. Suang Chantra-Urai tajskiego coacha mentalnego.
 2. Dla większości amatorów najtrudniejszą częścią swingu jest faza Transition gdy biodra otwierają się, a górna część ciała jest cały czas zamknięta. Jak uczysz tego ruchu ?
  Do nauki tego ruchu stosuję tzw. Pressure Plate (mata z czujnikami ciężaru) aby określić jak przesuwa się ciężar ciała w trakcie swingu. Bardzo pomaga to zrozumieć jak współdziałają dolna i górna połowa ciała w swingu. Wtedy właśnie znacznie łatwiej i prościej wykonać fazę Transition.
  Następnie gracze muszą po prostu ćwiczyć prawidłowe ruchy i prawidłowe przenoszenie ciężaru ciała

 

 1. Jakie są największe różnice pomiędzy graczami jak Kiradech Apibarnrat czy Tongchai Jaidee a 3 najlepszymi graczami w PGA Tour ?
  Główną różnicę tworzą warunki turniejowe i setup pola. Podstawowa sprawa to dystans. Aby naprawdę liczyć się w PGA Tour należy uderzać 295 yardów carry z tee, aby móc przebić bunkry na trasie do greenu. Musimy w tym celu pracować na elementami fizycznymi swingu.

Tak uderza Pompetch

 1. Jak wiemy na najwyższym światowym poziomie przygotowanie mentalne odgrywa olbrzymią role. Jakie ćwiczenia w tym zakresie wykonują Twoi zawodnicy ?
  Może to co powiem jest zbyt proste ale jako Tajowie jesteśmy buddystami, zawsze ćwiczymy sposób oddychania i to pomaga obniżać poziom stresu i napięcie na polu
 2. W kobiecym golfie widać wyraźną dominację Azjatek. Ariya Jutanagarn jest numerem 1 na świecie a w pierwszej dziesiątce jest 5 zawodniczek z Korei Południowej. Na czym polega sekret tych zawodniczek ?

Według mnie decydujące tutaj są dwa czynniki. W kulturze azjatyckiej odnosimy się od dziecka z dużym szacunkiem i respektem do osób starszych, rodziców, trenerów. To co mówią jest dla nas święte i wykonujemy dokładnie co nam mówią, to nasza natura.
Drugi element z tym związany to ciężka praca którą wykonują te zawodniczki słuchające się swoich trenerów. I to jest cały sekret.
Pompetch i Kiradech Apibarnrat na Master 2016

 1. Obecnym numerem 1 na świecie wśród mężczyzn jest Dustin Johnson. Jeżeli miałbyś trenować młodego, dobrego tajskiego gracza zawodowego to na czym byś się skoncentrował aby dorównał on Johnsonowi ?
  Wykonywał bym z nim wszystkie te elementy, które opisałem w pytaniu numer 3.
  Im staranniej i ciężej by pracował, tym większe miałby szanse.
  Mam nadzieję, że będzie coraz więcej takich tajskich graczy.

 

 1. Jaki wiesz przeciętny handicap gracza amatorskie na świecie wynosi ok 18.
  Każdy z nich marzy o handicapie jednocyfrowym. Jakie treningi powinien on wg Ciebie wykonywać aby mu się to udało ?
  Musiałby naprawdę poważnie trenować wszystkie elementy gry w golfa. Trenować może nie w takim obciążeniu jak gracze zawodowi, ale równie wszechstronnie i solidnie.
  Gdyby każdy amator stosował taki cykl przygotowawczy jak omawiałem, to każdy amator miałby handicap jednocyfrowy po kilku latach.

 

 1. Czy przeciętny tajski golfista amator w wieku 30-40 lat trenuje dużo na driving rangu czy też głównie gra ?
  Oni grają głównie dla korzyści finansowych (dla kasy, gra na pieniądze przyp. K. Czupryna)
  Nie poświęcają zbyt dużo czasu na sensowne treningi i grę turniejową.

Pompetch i Arnold Palmer

 1. Jak wygląda tajski system i organizacja gry w golfa ?
  Kiedy dzieci zaczynają grać aby mieć szansę na grę zawodową na dobrym poziomie ?

  No cóż, niestety niektórzy rodzice zbyt mocno nakłaniają dzieci do gry w golfa. Powoduje to że dziecko zniechęca się i przestaje grać w golfa. To jest złe dla naszego tajskiego systemu nauki.
  Fenomenem jest Tongchai Jaidee, który zaczął grać w golfa w wojsku w wieku 28 lat.
  Po kilku latach stał się jednym z czołowych zawodników na świecie, ale był to rezultat niesłychanie ciężkiej pracy, odbijał po tysiąc piłek na każdym treningu.
 2. Obecnie najlepszym polskim golfista zawodowym jest Adrian Meronk. Gra on w Challenge Tour i jest w okolicach 1060 miejsca w rankingu światowym. Co byś mu poradził aby grał coraz lepiej ?
  Nie znam tego gracza ani jego słabych i mocnych stron.
  Myślę, że powinien on trenować zgodnie z cyklem który omawiałem poprzednio w pytaniu 3.
  Prawidłowa praca i ciężkie treningi muszą dać rezultaty wcześniej czy później.

Dziękuję Ci bardzo z ten wywiad i życzę powodzenia w pracy zawodowej.

Pompetch na Masters 2016

 

Ciąg dalszy nastąpi….

Krzysztof Czupryna
PGA Asia
www.target54.eu

 

 

You may also like

Comments are closed.