Im niższy loft ma mój driver tym dalej będę w stanie uderzyć piłkę 

I jest to najszczersza prawda o ile Twój driver ma 8 stopni loftu i przez przypadek nazywasz się Buba Watson – czwarty najdalej uderzający zawodnik PGA Tour średnio 309yd. Bo jeśli nazywasz się Dustin Johnson to bardzo mi przykro, Twój driver ma 10,5 stopnia loftu i twierdzenie z tytułu diabli biorą. 10,5 stopnia jest takie pospolite, niemal plebejskie J.  I to pomimo, że Dustin zajmuje 1 miejsce w kategorii najdalej uderzający zawodnik PGA Tour, ze średnią odległością 314 yd. Ale prawdziwa kaszana to: JB Holmes, drugi najdalej uderzający, średnio 313yd.  Jego driver ma 12 stopni !!! DWANAŚCIE !, DAMSKICH ! stopni. Wstyd przed chłopakami jak cholera, zupełnie jakby ci szminka i puder z kieszeni wypadły J No ale widać oni wstydu nie mają.

 

Każdy z nas podlewał kiedyś trawę z węża ogrodowego, jeśli ciśnienie wody jest duże wtedy trzymamy wąż stosunkowo płasko aby osiągnąć daleki dystans. Jeśli ciśnienie wody jest małe musimy podnieść nieco wąż do góry aby woda poleciała dalej. I tak samo jest z driverem. Oczywiście jako generalna zasada. ( pomijamy tu kąt ataku i efekt backspinu na trajektorię). Jeśli jesteś jednym z nielicznych golfistów, z bardzo wysoką prędkością swingu (wysokie ciśnienie wody) potrzebujesz niższego loftu aby osiągnąć maksymalny dystans. Jeśli jesteś pośród większości golfistów i masz niższą prędkość (niskie ciśnienie wody) potrzebujesz większego loftu aby uzyskać maksymalny dystans. To czego nie wolno Ci zrobić to połączyć niskiego loftu z niską prędkością główki kija. To zupełnie jakbyś opuścił wąż z wodą o niskim ciśnieniu i zastanawiał się dla czego stoisz w kałuży.

 

Jeśli nie miałeś zmierzonej prędkości główki drivera, zerknij proszę na poniższe zestawienie, ono pozwoli Ci umiejscowić się gdzieś pomiędzy.

 

– Średnia dla Golfistek – 65 mph ( mil na godzinę)

– Średnia dla Golfistów – 87 mph

– Średnia dla zawodniczek PGA Tour – 95 mph

– Średnia dla zawodników PGA Tour – 113 mph

– Średnia dla zawodniczek Long Drive – 105 -120 mph

– Średnia dla zawodników Long Drive – 135 -155 mph

 

I jak to się mawia, drogi czytelniku – teraz się skup, bo będzie trudne.

 

Zakładając płaski kąt ataku, 0 stopni, nie osiągniesz maksymalnej odległości lotu piłki (carry) z loftem mniejszym niż 15 stopni dopóki, dopóty prędkość Twojego swingu nie przekroczy 90 mph. A teraz przypomnij sobie kiedy ostatnio w jakimkolwiek sklepie widziałeś driver z loftem 17 stopni ? No dobra 15 stopni…. To może 13 gdzieś Ci się rzuciło w oczy ? Ciężko, prawda ? W takim razie wypadało by wysnuć logiczny wniosek, że wszyscy golfiści mają prędkość główki drivera powyżej 100 mph. Czyli więcej niż zawodniczki PGA Tour i tylko nieco mniej niż Zawodnicy PGA Tour. Super, co nie ?

 

Czy Twoje oczy  już się otwierają ?

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się drogi czytelniku dlaczego swoim 3 lub 5 wood uderzasz tak samo daleko albo i dalej niż driverem ? … No to teraz wiesz dlaczego.

 

I następnym razem kiedy najdzie Cię ochota aby kupić sobie najnowsze cudeńko z jeszcze bardziej cudowna marką na nim wypisaną. Zerknij na ustawienia, czy aby jest tam coś powyżej 10 stopni. A jeśli nie, to przemyśl, czy właśnie TEN sprzęt został zaprojektowany dla Ciebie. Poniższa tabela stanowi znakomity materiał wyjściowy do ustalenia właściwego dla Ciebie loftu. Przyjrzyj się jej proszę.

loft vs speed vs distance_pl

UWAGA:

  1. całkowita odległość lotu piłki została osiągnięta przy płaskim kącie ataku na piłką ( 0 stopni), przy średnim stanie fairwaya, na poziomie morza.
  2. Jeśli masz dodatni kąt ataku możesz użyć niższego loftu.
  3. Jeśli uderzasz z kątem ujemnym powinieneś użyć wyższego loftu.
  4. Jeśli fairwaye na Twoim polu są twarde, przesuszone, możesz zmniejszyć loft drivera o 1-2 stopnie aby osiągnąć maksymalne toczenie.
  5. Jeśli w dalszym ciągu, nie do końca jesteś pewny jak osiągnąć maksymalną odległość swoim driverem, odwiedź rzetelnego clubfittera.

 

Podsumowując, z całego serca doradzam nie grajcie driverami o lofcie mniejszym niż 9 stopni, bo aby wyciągnąć maksimum z takiego loftu potrzebujecie uderzyć płasko lub na upswingu i mieć prędkość główki kija 110 mil na godzinę – ok 180 km/h. Czyli średnia prędkość wielu zawodników PGA Tour np. Luke Donald, Jim Furyk, Zach Johnson.

Jeśli koniecznie chcecie uderzać loftem 7 czy 8 stopni, to oczywiście można, tylko wymaga to szeregu kompensacji. Pierwsze założenie jest takie, że trzeba uderzyć piłkę na dużym up swingu, czyli w momencie gdy główka drivera minęła najniższy punkt swingu i zaczyna się wznosić. Czyli piłka musi być na wysokim tee gdzieś na wysokości lewej stopy, bo jednocześnie główka zamyka się, więc trzeba się przestawić nieco na prawo, odchylić bocznie kręgosłup, stanąć szerzej. Im niższy loft tym wszystko ww. bardziej. Moim zdaniem jest z tym strasznie dużo zachodu, zbyt wiele możliwości popełnienia błędu, aby grać z loftem 7, 8 czy 9 stopni i to tylko żeby połechtać swoje ego. Odległości z tego większej nie będzie, bo i spin nie ten i smash factor też nie tego. A i szaft by się przydał z gatunku bardziej elastycznych w dolnej części, co z kolei na pewno nie pomoże w celności. Niski loft – warto ? moim zdaniem nie warto !

 

You may also like

2 Comments

  1. Bardzo fajny artykuł . Czekam na kolejne odcinki z niecierpliwością

  2. Swoim driverem jak dobrze trafie uderzam na odleglosc hybrydy wiec przestalem 😉

Comments are closed.