Z Notatnika Trenera Golfa

Odc. 3 Stopy Pani Doktor czyli quick fix w służbie golfa

Poniższy tekst będzie przykładem dlaczego warto od czasu do czasu wziąć lekcje z trenerem, a jeszcze lepiej wybrać się na Golfowy Obóz Sportowy lub Klinikę organizowane przez duet trenerski – Krzysztofa Czuprynę i Macieja Miszczaka z Target 54.

Ale zanim przejdę do rzeczy małe przypomnienie. W tę sobotę, 9 czerwca na Lisiej Polanie odbywa się turniej z cyklu STATIMA CUP. Do wygrania jest awans do dwudniowego turnieju w First Warsaw Golf & CC z pulą nagród przekraczającą 15 tys zł. Koszt uczestnictwa to jedyne 100 zł w tym obiad i żeton na driving range. STATIMA CUP Na Lisiej Polanie ponadto są do wygrania nagrody ufundowane przez Target 54 – udział w Master Class z Krzysztofem Czupryną i fitting puttera i sprawdzenie techniki puttowania na Putt Sam Lab z Maciejem Miszczakiem.

Zawsze twierdziłem, że quick fixy to największe nieszczęście nauki golfa. Jak to Krzysztof mawia quick fix jest jak leczenie syfa pudrem. Niby nie widać, a syf jest. Sztandarowy przykład takiego nieszczęścia to porada: jak robisz slica to wzmocnij grip. Ja quick fixy porównuje do małego plasterka na ranę, która nie chce się zagoić. Wtedy naklejamy następny i następny i wtedy nasz swing składa się z samych plasterków. Ale jest pewna grupa quick fixów, które od razu działają i są w 100 % dobre. Większość z tych dobrych quick fixów dotyczy setupu czyli pozycji wyjściowej.

Taka sytuację miałem z uroczą Panią Doktor podczas Golfowego Obozu Sportowego Target 54 na Sycylii. Na wydzielonej tylko dla naszej grupy, północnej części Driving Range, w ośrodku Verdura mieliśmy zajęcia z driverem. I Pani Doktor narzekała, że wszystkie piłki lecą jej na lewo. Przyczyna była prozaiczna: na skutek złego ustawienia stóp, Doktorka nie była wstanie obrócić swobodnie bioder co skutkowało tym, że górna część tułowia je wyprzedzała powodując drogę główki drivera na lewo (tzw. out to in). W momencie gdy ustawiłem stopy Pani Doktor w anatomicznie poprawnym ułożeniu, stał się cud, piłki zaczęły lecieć prosto, daleko i wysoko.

Na środkowym zdjęciu mam stopy ustawione jak Pani Doktor przed korektą. Takie ustawienie prawej (tylnej) stopy blokuje swobodny ruch bioder w down swingu. Za to odchylenie lewej (przedniej) stopy blokuje swobodny ruch bioder w backswingu. I dopóki nie zostanie u kogoś z Was zdiagnozowany problem z nadmierną ruchomością stawów biodrowych, czy samych bioder, to ustawiajcie stopy jak na zdjęciu pierwszym z lewej. Czyli równolegle do siebie, prostopadle do linii celowania. To książkowa i zarazem najlepsza pozycja dla Twojego ciała i Twojego golfa. Jeśli zaś uważasz, że odchylanie stóp jest kwestią wygody i nie ma wpływu na swing to ustaw się jak na zdjęciu z prawej strony i spróbuj wykonać swing, tylko powoli i delikatnie, żeby sobie krzywdy nie zrobić.

 Ciężko prawda ? Kiedy kij porusza się z prędkością grubo przekraczającą 100 km/h, decydują ułamki sekund i milimetry. Biodra golfisty muszą ruszyć pierwsze, tak naprawdę jeszcze zanim skończy się backswing i każde ich spowolnienie (np. na skutek odstawionej stopy) będzie wymagało jakichś kompensacji, plasterków. Tu konieczne jest zachowanie idealnej sekwencji. Pół biedy jeśli dostosujesz swój uchwyt albo będziesz ustawiał się 30 metrów na prawo od celu, ale jeśli zaczniesz się siłować ze swoim ciałem możesz zrobić sobie poważną krzywdę.

Każdy z nas golfistów oczekuje cudu, że jest jedna rzecz, którą jak poprawi to już zawsze będzie grał dobrze. Niestety tak nie jest, to zbyt skomplikowany sport i na dobrą grę w golfa trzeba ciężko zapracować. Ale jeśli masz przypadłość podobną do bohaterki tego tekstu i jeśli ją zidentyfikujesz i poprawisz, to tak będziesz grał lepiej od razu. Jednak pomoc trenera może być w tym nieodzowna.

Jeśli chciałbyś aby ktoś fachowym okiem spojrzał na Twój swing, sprawdź czy są jeszcze wolne miejsca na Golfowe Obozy Sportowe lub Kliniki organizowane przez Target54. www.target54.eu  Możesz również wziąć udział w zajęciach, które prowadzę na WaWa Golf we wtorki i czwartki o godz. 18.00. Koszt to 70 pln.

 

Autor: Maciej Miszczak

Instruktor Golfa Target 54 i Związku Golfistów Polskich

 

 

You may also like

Comments are closed.