W skrócie: „Loft” to kąt, pod którym odchylone jest lico kija od pionu, przy założeniu, że szaft kija jest ustawiony pionowo, a „Lie” to kąt, pod którym szaft jest odchylony od poziomu przy założeniu, że rowki lica główki są poziomo. Przybliża to poniższy rysunek.

Dzięki nowoczesnym nastawnym mocowaniom szaftu, Lof i Lie, obecnie, można zmieniać w driverach, woodach i hybrydach. W ironach i putterach również jest to możliwe, ale wymaga specjalnych maszyn. Poniższe zdjęcia pokazują maszyny, w moim warsztacie, dzięki, którym mogę dopasować Loft i Lie poszczególnych kijów do samych siebie i do zawodnika.

Kiedy należy sprawdzić i ustawić Loft & Lie ?

Jeśli kupiłeś kije w sklepie z półki lub w sieci to należy to zrobić zaraz po zakupie. Sprawdzenia i ewentualnych poprawek należy dokonywać w zależności od intensywności gier i treningów. Może to się zdarzyć nawet 2-3 razy na sezon. Rozsądne minimum to raz na sezon, lub kiedy gracz zauważy, że divot nie jest płaski, lub odstępy w odległościach osiąganych poszczególnymi kijami nie są równe. Z doświadczenia powiem, że dość często Puttery lubią się wyginać, a to z uwagi na opieranie się na nich podczas wyjmowania piłki z dołka, lub w transporcie.

Na poniższych zdjęciach możecie zauważyć jak bardzo zmieni się kierunek startu piłki jeśli Lie kija nie będzie dopasowany do techniki swingu gracza. Główka Puttera ma 3 stopnie loftu, a główka 6 iron ma 31 stopni. Im większy jest Loft tym bardziej lico kija (patrzy) na boki przy niewłaściwym Lie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli nie możesz znaleźć powodu dlaczego większość piłek skręca Ci w te lub inną stronę ? To zły Lie może być jedną z przyczyn. Większość wedge’y, ironów i prawie wszystkie Puttery dają się swobodnie wyginać w zakresie kilku stopni, natychmiastowo poprawiając grę. I to tylko za dychę od sztuki. Bywają, także takie główki, które są odlane z twardej lub z łamliwej stali. I wtedy nawet za trzy dychy nie da rady, trzeba zmienić sprzęt.

Drogi czytelniku, jeśli szukasz informacji odnośnie sprzętu lub treningu znajdź mnie na facebooku, z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania.

Maciej Miszczak

Clubfitter, Instruktor Golfa Target54 i ZGP

facebook.com/maciej.miszczak.545

You may also like

Comments are closed.