Na Sand Valley golf ruszyła właśnie kolejna edycja programu promującego golfa.

Rozmawiamy z Piotrem Gwoździńskim, instruktorem PZG.

 

Na czym polega program, którego jesteś inicjatorem i pomysłodawcą:

Program „Golf dla wszystkich” powstał aby zachęcić ludzi do gry w golfa i odczarować sport dla szerszego grona ludzi.

Rozpoczęcie przygody z golfem w tradycyjny sposób, czyli przyjście do danego klubu, zrobienie tzw. „zielonej karty”, opłaty członkowskie, zakup sprzętu czyli kijów,torby, butów, itp. to kwoty sięgające nawet 5 tysięcy na start.

1200 zł to wydatki na uzyskanie uprawnień, 1600-2500 zestaw kijów, kilkaset złotych na ubiór, opłaty członkowskie w klubie, wpisowe do PZG i green fee lub prawo gry na polu. Bardzo często to wszystko zniechęca. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od sposobu zakupu, rodzaju sprzętu czy opłat w danym klubie ale co do zasady na takie wydatki trzeba było być przygotowanym.

Program „Golf dla wszystkich” został wymyślony po to aby pierwsze kroki i wydatki nie musiały być „bolesne”. Pierwsze zajęcia odbywają się przy użyciu sprzętu który jest dostępny w klubie i jest użyczany na czas zajęć. Nie ma konieczności zakupu żadnego wyposażenia a podstawowy ubiór sportowy wystarcza do udziału w zajęciach. Pierwsza zeszłoroczna edycja programu w Sand Valley odbyła się w dwóch sesjach w których wzięło udział 52 osoby i finalnie 38 osób zostało golfistami. Postanowiliśmy kontynuować ten program również w tym roku.

golf dla wszystkich golfguru 4 1

Czy ten program jest realizowany tylko w Sand Valley czy w całej Polsce?

Pomysł na program powstał w kręgu członków Klubu Golfowego Sand Valley i jest realizowany w tym kształcie wyłącznie u nas. Przypomina co do założenia program zrealizowany przez pole golfowe Mazury GG&CC, różni się jednak tym, że nie zależało nam na pozyskaniu jak największej ilości ludzi którzy staną się tylko statystyką lecz tych którzy nie mają problemu w zainwestowaniem w siebie choćby kilkuset złotych.

Większość ludzi po prostu nie wie jak zacząć przygodę z tym sportem i jak naprawdę on wygląda.

W naszym programie przyjęliśmy zasadę pierwszego dnia INTRO bez opłaty aby ci którym się spodoba świadomie podjęli decyzję o uczestnictwie w dalszych szkoleniach za które zapłacą tylko 300 zł. W rezultacie mamy 5 spotkań z których wynika prawie 8 godzin rzetelniej nauki gry i pożytecznych lekcji na temat ogólnej wiedzy o historii i regulaminie gry w golfa. A to nie jest już duży wydatek.

Sezon 2020 z wiadomych przyczyn pandemii COVID 19 nie rozpoczął się normalnie, mimo to mieliśmy 16 osób biorących udział w pierwszej sesji programu z czego 13 postanowiło grać w golfa i stało się w ostatnim czasie członkami naszego klubu. Generalnie wynika z tego, że ta forma propagowania tego sportu się sprawdza i jest bardzo skuteczna. Oczywiście nie da się ukryć, że jest to również zasługa sposobu prowadzenia lekcji oraz pokazania tego sportu, rozmawianie o nim w trochę inny sposób – ukazując jego prawdziwy, a nie zakłamany i przyjęty stereotypowo obraz. Ten program ma również poszerzać horyzonty wiedzy na jego temat, konsoliodować środowisko ułatwiać zawieranie znajomości i przyjaźni. Zdobywać członków dla których asymilacja w społeczeństwie klubowym będzie zdecydowania łatwiejsza i nie tak trudna jak indywidualne pojawienie się o obcym na początku środowisku w którym często zanim staniemy się osoba rozpoznawalną czujemy się trochę wyalienowani. W programie tworzy się klimat, powstaje grupa ludzi, którzy w związku z tym, że rozpoczęli razem od razu nawiązują relacje między sobą, mają wspólny cel, spotkają się aby zagrać akademię golfa i trenować.

W związku z tym łatwiej wchodzą do świata golfa, są szybciej akceptowani przez innych członków klubu, i czują się bardziej swobodnie. Dzięki inicjatywie Prezesa Klubu Golfowego Sand Valley Marcina Mianowskiego i naszego super seniora Czesława Żukowskiego wróciliśmy także do organizacji turniejów na akademii golfa które cieszą się sporym zainteresowaniem i stanowią doskonałe uzupełnienie do programu GDW.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych zajęciach, golf to naprawdę sport dla wszystkich.

 

 

You may also like

Comments are closed.