To historyczny moment gdy po 112 latach golf jest ponownie dyscypliną olimpijską. Wcześniej mogliśmy oglądać golfa w Paryżu w 1900 roku oraz w St. Louis w 1904 Międzynarodowa Federacja Golfa IGF zapewnia że każdy kontynent będzie miał swojego reprezentanta.

Format gry

Zawody będą rozegrane na 72 dołkach. Cztery rundy zaplanowane w ciągu czterech kolejnych dni rozgrywane będą zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Wyniki będą kumulowane z rundy na rundę. Zawodnik z najniższym wynikiem wygrywa. W przypadku remisu na pierwszym drugim lub trzecim miejscu będzie decydował play-off lub play-offs.

Pole golfowe Olympic Golf Course zaprojektowane przez  Gil Hanse na którym zostaną rozegrane turnieje zostało zbudowane w Reserva de Marapendi w Barra da Tijuca.W całości sfinansowane z prywatnych funduszy. Obiekt posiada miejsca dla 15 000 widzów. W skład pola wchodzą dwa sztuczne jeziora oraz szereg innych przeszkód które uatrakcyjnią zmagania najlepszych golfistów świata którzy będą walczyć o olimpijskie złoto w dniach 11-20 sierpnia 2016

Po igrzyskach polem będzie zarządzać prywatna firma wspólnie z władzami miasta Rio. Cały kompleks  będzie dostępny publicznie przez co najmniej 20 lat. Celem jest promowanie golfa w Brazylii

 

Projekt pola

golfrioprojektpola

You may also like

1 Comment

  1. Sport na przestrzeni tego stulecia uległ znacznej zmianie. Kiedyś był głównie amatorski (boks dalej jest?), a teraz pieniądze i telewizja nim rządzi. Z golfa na olimpiadzie zrezygnowała praktycznie cała czołówka, co może nie czyni go mniej atrakcyjnym dla oglądania, zwłaszcza że większość z nich nie popisała się podczas PGA Championship, ale pytanie o sens rozszerzenia o najlepszych amatorów ma sens. Najlepsi amatorzy to praktycznie zawodowcy, którzy nie mogą zarabiać na golfie. By wygrać US Amateur muszą ćwiczyć pewnie tyle samo co nie jeden zawodowiec i jeszcze się uczą.

    Dla zawodowców ważniejsze są turnieje Wielkiego Szlema czy nawet mniejsze turnieje z lig zawodowych, gdzie mogą zarobić więcej niż za medal na olimpiadzie. Na mniejszych turniejach European Tour można zarobić ok 300 k EUR, a więc kilkakrotnie więcej niż za złoty medal w niejeden federacji. Poza tym zwycięstwo w Tourze gwarantuje kartę i prawo do gry, a więc i możliwości zarobkowe na dwa czy trzy lata. Olimpiada da pozostałych dyscyplin to coś wyjątkowego, cztero letnie oczekiwanie i trening by w tym jednym momencie osiągnąć szczyt i stanąć na najwyższym stopniu podium.

    Golf to najpiękniejszy sport na świecie, ale w wydaniu olimpijskim powinien skupiać się na amatorach, by każdy mógł zdobyć kwalifikację i cieszyć się na ten najważniejszy turniej raz na 4 lata.

Comments are closed.