Polar jest nieodłącznym elementem garderoby każdego turysty. Można go wykorzystać podczas wędrówek, ale także na co dzień w czasie jesienno-zimowych chłodnych wieczorów. Historia polarów zaczęła się już w latach 80., kiedy to nastało wielkie „boom” i niemal każdy nosił polarowe bluzy. Obecnie spotyka się je równie często, ale na rynku jest ich zdecydowanie więcej. Dostosowane do różnych aktywności, personalizowane i wykonane z różnych materiałów. Jest więc w czym wybierać, ale ile właściwie zapłacimy za dobry polar? Sprawdźmy!
Najważniejsza kwestia – gramatura
Jak już wspominaliśmy, na rynku znajdziemy mnóstwo modeli polarów. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza w ich wyborze jest gramatura. Gramatura polaru to po prostu wartość wagi materiału na metr kwadratowy. Najcieńsze są te ważące niewiele mniej niż 100 g/m2, nieco grubsza jest natomiast tzw. dwusetka (200 g/m2), która krojem przypomina kurtkę. Świetnie, więc sprawdza się jako warstwa pośrednia pomiędzy cienkim polarem a kurtką. Utrzymuje ciepło nawet przy niskich temperaturach. Natomiast polary o gramaturze 300 g/m2 należą do najgrubszych, ale zarazem najcieplejszych. Doskonale chronią nawet przed dużymi mrozami, ale są dość masywne.
Polary damskie sprawdzą się zarówno podczas chłodnych dni, jako dodatkowa warstwa ubrań, jak i w wyjątkowo mroźnych warunkach. Wszystko jednak zależy od ich gramatury.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze polaru?
Wybierając polar, oprócz gramatury, warto również zwrócić uwagę na inne elementy istotne pod względem codziennego użytkowania. Jeżeli zależy nam na tym, by polar był jak najbardziej funkcjonalny, warto postawić na modele zaopatrzone w ściągacze u dołu, które zapobiegną utracie ciepła. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
- Odpowiedni krój – jeśli polar ma być pierwszą i jedyną warstwą, powinien dobrze przylegać do ciała. Pozwoli to sprawniej „oddychać” tkaninie i szybciej odprowadzać wilgoć. Cieplejsze modele powinny być natomiast nieco luźniejsze, by nie krępowały ruchu i można było pod nie swobodnie ubrać koszulkę lub bieliznę termoaktywną.
- Dodatkowe kieszenie zapinane na suwak – przydadzą się zwłaszcza w modelach przeznaczonych do biegania lub jazdy na rowerze.
- Otwory na kciuki – zapobiegną niewygodnemu i ograniczającemu swobodę ruchów zachodzeniu się rękawów ku górze.
- Z kapturem czy bez – kaptur chroni przed zimnem i wiatrem, jednak stanowi także dodatkowe obciążenie, co w przypadku niektórych sportów nie jest wskazane.
Właściwie dobrany polar ochroni nas przed zimnem i przegrzaniem organizmu, zapewni także pełną swobodę ruchu. Wybór polaru zależy więc od aktywności i preferencji – zawsze przed zakupem, warto zastanowić się dokładnie, czego od niego oczekujemy.
Ile kosztuje damski polar?
To zależy! Ceny polarów damskich potrafią diametralnie różnić się między sobą w zależności od producenta. Jednak im wyższa gramatura, tym droższy polar. W sklepie internetowym Alpin Sport dostępne są polary damskie na każdą kieszeń. Ostateczny koszt zależy od preferencji i potrzeb kupującego.