Mateusz Gradecki, jeden z najbardziej utalentowanych polskich golfistów amatorów, przechodzi do zawodowego golfa. Gradecki otrzymał profesjonalną licencję od PGA Polska i już 16 stycznia w egipskim Ain Sokhna zmierzy się z zawodnikami z całego świata w pierwszym tegorocznym turnieju w ramach cyklu Pro Golf Tour.

 „ Podczas inauguracji sezonu w Egipcie po raz pierwszy wystartuję z profesjonalną licencją PGA. To ważny moment w mojej karierze. Od kiedy zacząłem grać w golfa zawsze chciałem być zawodowym graczem i rywalizować z najlepszymi. Przez ostatni rok gry amatorskiej podszedłem do swojego rozwoju bardzo profesjonalnie, z myślą o zawodowstwie i będę to kontynuował. Jestem bardzo dumny że mogę być członkiem PGA Polska i będę reprezentował tą organizację na polach golfowych całego świata.” – powiedział Mateusz Gradecki

PGA Polska jest organizacją skupiającą profesjonalnych instruktorów golfa oraz zawodników turniejowych. Misją organizacji jest m.in. popularyzacja golfa, wdrażanie najwyższych standardów w edukacji, podnoszenie poziomu rywalizacji sportowej oraz reprezentowanie wartości etycznych, wynikających z tradycji i historii golfa.

“PGA Polska zrzesza nie tylko najlepszych trenerów golfa, ale także znakomitych graczy, dlatego jest nam niezmiernie miło przywitać Mateusza wśród członków Stowarzyszenia. Cieszy nas fakt, że najlepsi polscy amatorzy przechodzą na zawodowstwo i reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Z niecierpliwością czekamy na pierwszy zawodowy występ Mateusza” powiedział Jarosław Sroka, Prezes PGA Polska.

Kalendarz startów Mateusza Gradeckiego w najbliższych miesiącach jest już zapełniony. Zawodnik weźmie udział w pierwszych ośmiu turniejach Pro Golf Tour, które od stycznia do marca będą odbywały się w Egipcie i Maroku. Cykl turniejów golfa zawodowego Pro Golf Tour rozgrywany jest na polach golfowych w Europie i Afryce od 1997 roku. Na przestrzeni lat stał się przepustką do kariery dla wielu znakomitych graczy światowego formatu, takich jak Martin Kaymer czy Sergio Garcia.  Celem Mateusza Gradeckiego na najbliższych kilka lat jest regularna gra w turniejach cyklu European Tour – najbardziej prestiżowej serii profesjonalnego golfa w Europie.

„Uważam że Pro Golf Tour to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie mojej kariery zawodowej
i przygotowanie się do rywalizacji w ramach najważniejszych europejskich serii: Challenge Tour
i European Tour. Pierwszy zawodowy rok to dla mnie zbieranie doświadczenia i budowanie jeszcze większej pewności siebie – stawiam na rozwój swoich umiejętności.”
– powiedział  Mateusz Gradecki.

Na początku kwietnia Mateusz Gradecki wystartuje w turnieju Challenge Tour w Turcji – udział w nim to nagroda za zdobycie tytułu Międzynarodowego Mistrza Turcji w Golfie w październiku 2017 r.

Gradecki jest też jednym z liderów polskiej reprezentacji w golfie, która w 2016 roku znalazła się w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Meksyku.

„Mateusz Gradecki jest świetnym sportowcem i od początku było widać, że będzie miał zdolności w każdej dyscyplinie, którą uprawiał. Na szczęście dla nas wybrał golfa i miał dużo sukcesów zarówno w Polsce, jak i za granicą. W kadrze był leaderem w drużynie. Do tego miał bardzo dobry wpływ na młodszych zawodników, z którymi trenował. Po bardzo udanej karierze juniorskiej oraz po studiach  w USA nadszedł czas na start jako zawodowiec. Już jako amator pokazał, że radzi sobie bardzo dobrze w każdych warunkach i jestem pewien, że już niedługo będę mógł oglądać Mateusza w telewizji w zawodowych turniejach golfowych” powiedział Mike O’Brien, trener polskiej kadry narodowej golfistów.

Mateusz nie ukrywa, że jego marzeniem jest reprezentowanie Polski podczas najbliższych Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. „Udział w zawodowych turniejach umożliwia mi zbieranie cennych punktów do kwalifikacji olimpijskiej w Tokio, to również jest dla mnie dużą motywacją”   – podkreślił Gradecki.

 

 

***

Pochodzący z Obornik Śląskich Mateusz Gradecki jest jednym z najlepszych zawodników w historii polskiego golfa. Jest pięciokrotnym zdobywcą tytułu Mistrza Polski (po raz piąty zdobył ten tytuł w 2016 r), a także Międzynarodowym Mistrzem Turcji w golfie (tytuł wywalczył w październiku 2017 roku). W 2015 roku znalazł się w najlepszej szesnastce prestiżowego Amateur Championship w Wielkiej Brytanii – takiego wyniku nie osiągnął przed nim żaden golfista z Polski. Łącznie zwyciężył 10 turniejów, które zaliczają się do Światowego Rankingu Amatorów. W swojej karierze brał udział w turniejach rozgrywanych w USA, Meksyku, RPA, Japonii, Puerto Rico, Turcji i w 15 krajach Europy.

Rodzimym klubem Mateusza jest Gradi Golf Club w Brzeźnie (powiat Trzebnica).

Mateusz w maju 2017 roku wrócił do Europy po czterech latach gry w lidze akademickiej NCAA. Gradecki reprezentował w USA barwy drużyny East Tennesee State University  i trzykrotnie sięgał z nią po mistrzostwo konferencji południowej ligi NCAA.

Mateusz jest też jednym z pierwszych w Polsce zawodników, dla których golf to już rodzinna tradycja. Miłość do tego sportu zaszczepili w nim rodzice, którzy od wielu lat z sukcesami realizują się sportowo na poziomie amatorskim.  Sukcesy w kobiecej reprezentacji Polski  odnosi natomiast siostra Mateusza, Dominika, która studiuje w USA, reprezentując w golfie Florida State University.

You may also like

Comments are closed.