Tegoroczny Deutsche Bank Polish Masters pokazał, że golf w Polsce rośnie w siłę. W turniejach tego cyklu zagrało ok. 1,2 tys. zawodników. Finał wyłonił 18 zwycięzców, którzy w nagrodę pojadą grać na najlepszych polach golfowych Europy.

Po pięciu miesiącach zmagań w niedzielę 24 września poznaliśmy zwycięzców największego w Polsce turnieju dla golfistów amatorów. Finał rozgrywany na polu First Warsaw Golf w podwarszawskim Rajszewie wyłonił 18 najlepszych golfistów amatorów w Polsce.

– W niedzielę w finale grali już tylko najlepsi. Dzięki temu rozgrywka naprawdę trzymała w napięciu i w kilku przypadkach do końca nie było wiadomo, kto wygrał – mówi Jacek Gulmantowicz, prezes firmy Golf24, organizatora Deutsche Bank Polish Masters. – Dopiero po zejściu wszystkich zawodników z pola i podliczeniu wyników ostatecznie poznaliśmy zwycięzców. Nagrodą dla nich jest wyjazd na turniej zagraniczny do Portugalii.

Tam zwycięzcy zagrają polach golfowych, które są zaliczane do najlepszych w Europie, w tym na Monte Rei (nr 1 w Portugalii) i The Old Course (nr 3 w Portugalii).

Drive vs. drive

W niedzielę nikomu nie udało się trafić hole in one na konkursowym dołku nr 14. Za to miłą niespodzianką było nagrodzenie hole in one, który padł w Sobieniach Królewskich w piątek podczas pierwszej rundy. Marek Kubiak, który jednym uderzeniem wbił tam piłeczkę do dołka nr 4, otrzymał niespodziewaną nagrodę od głównego sponsora, wyjazd do Portugalii, gdzie Mastersi zagrają na najlepszych polach Europy.

Podczas rundy finałowej rozegrano aż 11 konkursów dodatkowych. Niektóre jeszcze w czasie turnieju, inne już podczas pikniku dla zaproszonych gości, który towarzyszył wydarzeniu.

Na uwagę zasługuje walka w konkursach Longest Drive pomiędzy dwoma golfistami, Pawłem Piotrzykowskim i Andrzejem Dyziem. Tego dnia ich mocarne drive’y nie miały sobie równych. Ostatecznie trimfował Paweł Piotrzykowski, który wygrał trzy z sześciu takich konkursów. Jego przeciwnik o jeden mniej.

Pojedynek Mastersów

Walka w najniższych kategoriach była zaciekle wyrównana. Golfiści w leaderflightach do końca w napięciu kazali czekać kibicom na rozstrzygnięcie gry.

W grupie Vip & Guests znakomicie szło Pawłowi Piotrzkowskiemu i Mariuszowi Czerkawskiemu, którzy zajęli trzecie i drugie miejsce w grupie handicapowej 0-15 (obaj z wynikami 215 uderzeń strokeplay netto). Z wynikiem 212 uderzeń zdołał ich jednak pokonać Marek Sowa. Bezapelacyjny zwycięzca!

Co ciekawe, niezwykle zbliżone wyniki osiągnęli zwycięzcy z grupy osób zakwalifikowanych w eliminacjach. W najniższej grupie 0-10 hcp miejsce trzecie zajął Andrzej Dyzio, osiągając wynik 215 uderzeń strokeplay netto. Pokonał go Andrzej Dembowski z 215 uderzeniami. Na najwyższym podium stanął Michał Poniż, który miał 212 uderzeń netto.

W turnieju wzięło udział kilku znanych sportowców i inne rozpoznawalne twarze. Znakomicie poszło Wojtkowi „Lajanowi” Witczakowi z zespołu Afromental, który zajął pierwsze miejsce w grupie awansującej w eliminacjach. Gorzej natomiast poszło Tomkowi Iwanowi, Szymonowi Ziółkowskiemu czy Rafałowi Bryndalowi, którym nie udało się zdobyć trofeów.

Będzie więcej golfistów

Deutsche Bank Polish Masters to najpopularniejszy i największy cykl turniejów dla golfistów amatorów w kraju. 10 turniejów eliminacyjnych rozgrywanych jest przez pięć miesięcy (to niemal cały sezon golfowy w Polsce). W sumie w cyklu wzięło udział aż 1,2 tys. golfistów! Skąd tak duże zainteresowanie?

– 13 lat systematycznej pracy i wysiłku ludzi, którzy poświęcili swój czas w propagowanie golfa – mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Banku, który od 13 lat inwestuje w golf w Polsce. – W wielu zachodnich krajach golf to sport numer 1. W Wielkiej Brytanii grają niemal wszyscy. To oznacza, że w Polsce też będą powstawały pola golfowe. Golfistów przybywa, to jest ta zmiana, z której jesteśmy dumni.

W 2016 roku przybyło 17 proc. zarejestrowanych golfistów. Obecnie Polski Związek Golfa zrzesza ich ok. 4,9 tys. Jednak tych, którzy grają okazyjnie, jest dużo więcej, a szacunki mówią nawet o 25 tys. Dla polskiego golfa to znakomita prognoza na najbliższe lata.

Poniżej znajdują się wszystkie wyniki finalistów Deutsche Bank Polish Masters. Turniej był rozgrywany w formacie strokeplay netto.

 

Grupa VIP & Guest

Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych grupach handicapowych będą uczestnikami turnieju zagranicznego w Portugalii.

Trzecie miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 233 uderzenia zajęła Danuta Freiher

15,1-25 HCP z wynikiem 230 uderzeń zajął Adam Górko

0-15 HCP z wynikiem 215 uderzeń zajął Paweł Piotrzkowski

Drugie miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 233 uderzenia zajął Mróz Maciej

15,1-25 HCP z wynikiem 229 uderzeń zajął Michał Ścisk

0-15 HCP z wynikiem 215 uderzeń zajął Mariusz Czerkawski

Pierwsze miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 232 uderzenia zajął Marcin Ruciński

15,1-25 HCP z wynikiem 220 uderzeń zajął Tomasz Jabłoński

0-15 HCP z wynikiem 212 uderzeń zajął Marek Sowa

 

18 Mastersów, którzy pojadą na finałowy turniej zagraniczny Deutsche Bank Polish Masters do Portugali.

Trzecie miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 221 uderzeń zajął Jerzy Zatylny

25-20,1 HCP z wynikiem 223 uderzenia zajął Grzegorz Moćko

20-15,1 HCP z wynikiem 217 uderzeń zajął Grzegorz Czelej

15-10,1 HCP z wynikiem 217 uderzeń zajął Wojciech Adamczyk

10-0 HCP z wynikiem 217 uderzeń zajął Andrzej Dyzio

Drugie miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 217 uderzeń zajął Marcin Mech

25-20,1 HCP z wynikiem 221 uderzeń zajął Antoine Gamberini

20-15,1 HCP z wynikiem 216 uderzeń zajął Daniel Giegiel

15-10,1 HCP z wynikiem 216 uderzeń zajął Paweł Purgal

10-0 HCP z wynikiem 215 uderzeń zajął Andrzej Dembowski

Pierwsze miejsce

25,1-36 HCP z wynikiem 206 uderzeń zajął Adam Bednarczuk

25-20,1 HCP z wynikiem 218 uderzeń zajął Tomasz Karasiński

20-15,1 HCP z wynikiem 213 uderzeń zajął Wojciech „Lajan” Witczak

15-10,1 HCP z wynikiem 215 uderzeń zajął Jacek Uchański

10-0 HCP z wynikiem 212 uderzeń zajął Michał Poniż

Dołki konkursowe

 • Ballantines Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
 • Ballentines Closest to the Pin na tarasie Mariusz Czerkawski
 • Golf24 Travel Nearest to the Pin z wynikiem 2,23 zwyciężył Michał Poniż
 • Garden Space Longest Drive zwyciężył Andrzej Dyzio
 • Dr Irena Eris Nearest t the Pin wśród Panów z wynikiem 4,44 zwyciężył Andrzej Pasierki
 • Mountai Longest Drive zwyciężył Jacek Uchański
 • De Grendel Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
 • Złota 44 Longest Drive zwyciężył Paweł Piotrzkowski
 • Mitsubishi Nearst to the Pin z wynikiem 1,53 m zwyciężył Artur Dudek
 • Deutsche Bank Longest Drive zwyciężył Andrzej Dyzio
 • Hole in one na dołku nr 4 w Sobieniach Królewskich Robert Kubiak
 • Najlepsza kobieta stroke play netto nagroda od A&A z trzech dni Agnieszka Lorens Kozakiewicz z wynikiem 231 uderzeń

 

Deutsche Bank i golf

Deutsche Bank od wielu lat angażuje się w renomowane wydarzenia golfowe w Europie i na świecie. Do niezwykle popularnych należy rozgrywany w Bostonie turniej Deutsche Bank Championship, w którym wielokrotnym zwycięzcą był m.in. światowej klasy sportowiec – Tiger Woods. Turniej jest częścią legendarnego US-PGA-Tour. Przez wiele lat Bank współorganizował  także doskonale znany wszystkim golfistom na świecie Deutsche Bank Players’ Championship of Europe oraz Deutsche Bank Ladies’ Swiss Open, prestiżowy turniej dla kobiet odbywający się w ramach cyklu Ladies European Tour.

W Polsce Deutsche Bank od 13 lat patronuje cyklowi turniejów golfowych opartemu na wspólnej rywalizacji zawodowców z amatorami. Początkowo był on organizowany pod nazwą Deutsche Bank Pro-Am Tour; w 2012 roku nasz turniej zyskał już międzynarodowy wymiar w oparciu o ligę Pro Golf Tour. W latach 2013-2014 rozgrywki Deutsche Bank Polish Masters były finałowym turniejem europejskiego cyklu i zgromadziły najlepszych zawodników ligi Pro Golf Tour w Europie. Od 2015 roku Deutsche Bank powrócił do koncepcji rywalizacji najlepszych polskich Amatorów, którzy walczyć będą o zaproszenie na zagraniczny turniej. W 2016 roku odbyło się 9 rozgrywek eliminacyjnych na najlepszych polach golfowych w Polsce, w których wystartowało aż 1260 golfistów. Deutsche Bank jest również sponsorem Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup – prestiżowego wydarzenia golfowego dla kobiet.

 

You may also like

Comments are closed.