StrokeValue ®

Program StrokeValue® jest profesjonalnym program do pracy nad poprawą swojej gry w golfa.
Nie służy do rejestracji wyników typu score card, służy on do określenia swoich słabych i mocnych stron w grze w golfa i pracy nad nimi. StrokeValue® nie jest programem ułatwiającym wpisywanie wyników !

Głównym celem programu jest wyróżnienie tych elementów gry danego zawodnika, które wymagają pracy tj. korekty technicznej, treningów itp. Program również określi te elementy gry, które w danym momencie są na dobrym poziomie i nie wymagają specjalnych korekt czy treningów. Powyższe cechy programu StrokeValue® są niezwykle istotne do zrozumienia dla golfistów, którzy go stosują. Przeznaczony jest on dla umotywowanych graczy, którzy periodycznie chcą określać te elementy swojej gry, nad którymi muszą więcej pracować i te, które wymagają jedynie treningów podtrzymujących.

Aby efektywnie określić słabe i mocne elementy swojej gry, należy zarejestrować w programie StrokeValue® minimum 3 gry na 18 dołkach. Rejestracja 5 gier da znacznie pełniejszy obraz, gdyż powinny w ich trakcie wystąpić wszystkie elementy gry w golfa (bunkry, uderzenia typu recovery itp.) Jednak nawet rejestracja jednej gry daje ogólne wskazówki co do mocnych i słabych stron danego gracza. Kontrolę swojej gry przy pomocy programu StrokeValue® należy przeprowadzać co 3-4 miesiące, oczywiście w międzyczasie prowadząc korektę i treningi elementów które tego wymagają.

Program StrokeValue® sam wyróżnia następujące elementy gry w golfa – Tee shot, Długa gra, Długi pitching, Krótki pitching, Chipping, Bunkier green, Bunkier fairway, Putting długi, Putting średni, Putting krótki, Recovery shot.

W zakresie każdego z tych elementów program dokonuje oszacowania poziomu gracza w stosunku do średniej graczy PGA Tour pod względem odległości oraz celności.
Jest to główne zadanie programu StrokeValue® – określenie słabych i mocnych elementów gry danego zawodnika. Następnie na tych stronach podpowiemy Ci jak ćwiczyć te elementy Twojej gry które są Twoją słabą stroną.

Założenia teoretyczne programu StrokeValue ®

Program StrokeValue® został stworzony w oparciu o koncepcję Marka Broadie tzw. „Zyskanych i straconych uderzeń” (strokes gained and lost). Powstała ona w rezultacie kilkuletniej analizy gier i statystyk graczy PGA Tour i jest stosowana obecnie w oficjalnych statystykach PGA Tour. Jest to najnowsza i najbardziej wiarygodna koncepcja określająca rzeczywisty poziom gracza, jego słabe i mocne strony.

Koncepcja ta określa gdzie dany gracz „zyskuje”, a gdzie „traci” uderzenia w stosunku do średniej graczy PGA Tour. Odpowiada więc ona na kluczowe pytanie – „Które elementy gry danego gracza są lepsze niż średnia PGA Tour, a które gorsze ?”.
Po tego typu analizie gracz wie, które elementy powinien ćwiczyć więcej, a które mniej. Jako ciekawostke i fakt można podać, że Tiger Woods w latach gdy całkowicie dominował PGA Tour zyskiwał średnio stosunku do reszty graczy PGA Tour dwa uderzenia na rundę dzięki swojej długiej grze i jedno uderzenie dzięki swojemu puttingowi.

Podstawowe zalety programu Stroke Value i koncepcji „zyskanych i straconych uderzeń” w stosunku do innych programów do rejestracji gier.

Na rynku istnieje wiele programów które obliczają wyniki gry i tzw. statystyki statyczne czyli np. ilość green-in-reguation, procent wbitych puttów z 6 stóp, procent scramblingu itp.
Programy te stosowane są nie tylko przez graczy amatorskich ale również przez gracy zawodowych.
Cały problem tych programów i statystyk które dostarczają polega na tym, że:

  1. Nie odzwierciedlają rzeczywistego poziomu gracza
  2. Nie wiadomo co tak naprawdę ćwiczyć aby zrobić postęp w grze

Spójrzmy na statystyki statyczne obecnego (grudzień 2014) numeru 1 na świecie Rorego McIlroya.
 W 2014 był on na:

  • 6 miejscu w green-in-regulation (69%), a pierwszy Alexander Levy (81% GIR) numer 52 na świecie
  • 3 miejscu w driving distance, pierwszy był Bubba Watson numer 4 na świecie, a czwarty JB Holmes numer 65 na świecie
  • 108 miejscu w driving accuracy, a pierwszy David Toms numer 169 na świecie
- 137 miejscu w „Total 1 putt 5-10 stóp” kluczowej statystyce puttingu, a pierwszy Stuart Appleby numer 128 na świecie
  • 143 w „Total 1 putt mniej niż 5 stóp”, a pierwszy Brian Harman numer 85 na świecie

I tak dalej i tak dalej…

W ogóle ciężko znaleźć jakąkolwiek statystykę statyczną, w której numer 1 na świecie jest pierwszy lub drugi. Tak więc statystyki statyczne w żaden sposób nie odzwierciedlają jego czołowej pozycji w rankingu, czyli jakości jego gry.

Natomiast zastosowanie koncepcji „zyskanych i straconych” uderzeń, a więc programu Stroke Value, pozycjonuje Rorego McIlroya na 1 miejscu w 2014 roku w „Total strokes gained” oraz na 1 miejscu w „Strokes gained Tee-To-Green”, czyli dokładnie w tym co mierzy program Stroke Value, czyli „zyskanych uderzeniach”
.
Widać to w statystykach PGA Tour, które również zaczęło stosować uderzenia „zyskane i stracone”.

Koncepcja „zyskanych i straconych uderzeń” oraz oparty na niej program Stroke Value, są najbardziej rzetelnym miernikiem jakości gry golfisty i odzwierciedlają jego rzeczywisty poziom.
Wiadomo co ma on trenować, a nasze strony podpowiedzą dodatkowo jak ma to trenować.

You may also like

Comments are closed.