Kochani, mój cykl artykułów #MentalGolf dotyczy przede wszystkim treningu mentalnego. Dziś jednak zdałam sobie sprawę z tego, że należałoby wyjaśnić kilka kwestii z tym związanych. Obalić kilka mitów oraz uporządkować terminologię, po to by jeszcze skuteczniej pracowało nam się w przyszłości. W tym celu przygotowałam artykuł w formie krótkich pytań i konkretnych odpowiedzi. Zapraszam do lektury.

   1) Czym to jest trening mentalny?

   Trening mentalny to trening umysłu, polegający na zastosowaniu narzędzi treningu mentalnego, takich jak wizualizacja, hipnoza, ćwiczenia oddechowego czy medytacja. Za pomocą treningu mentalnego  wykorzystuje się pełnię potencjału umysłu, co widoczne jest w dużo lepszych osiągnięciach. Kiedy osiągamy maksimum fizyczne, tylko uwolnienie potencjału głowy, może doprowadzić nas do sukcesu.

2) Kim jest trener mentalny?

            Trener mentalny to osoba, która dzięki znajomości szeregu narzędzi treningu mentalnego pomaga osobom, z którymi współpracuje zmaksymalizować ich potencjał.

3)Czym różni się od coacha?

   Trener mentalny:

– mówi Ci dokładnie co masz robić

– dużo mówi

– podaje konkretne rozwiązania

– robi to z Tobą

– działa szybko i konkretnie

– działa konkretnymi technikami

– jest nastawiony na szybkie wyniki

– jest tańszy (szybkie działanie, szybkie zakończenie sprawy)

   Coach:

– czeka, aż sam wpadniesz na rozwiązanie sprawy

– mało mówi,

– więcej słucha i pyta

– działasz sam

– działa powoli

– teoretyzuje

– nie jest nastawiony na szybkie wyniki

– jest droższy (twoje dojście do rozwiązania, może zająć dużo cennego czasu, a co za tym idzie pieniędzy).

Często mówi się, że trening mentalny to „takie tam gadanie”. Czy to prawda?

            Często mówią tak ci, którzy nigdy nie korzystali z usług profesjonalnego trenera mentalnego. Wystarczy spojrzeć na rok 2014 i zdobyte przez siatkarzy Mistrzostwa Świata. Byli wtedy pod stałą opieką trenera mentalnego (Jakuba B. Bączka), i zgodnie potwierdzają jego skuteczność. Ja osobiście, jestem pod opieką trenera mentalnego od blisko dziesięciu miesięcy, i przez te 10 miesięcy zrobiłam w swoim życiu więcej, niż przez ostatnie kilka lat.

   Gdzie można zastosować trening mentalny?

Trening mentalny można zastosować praktycznie na każdej płaszczyźnie życia. Sprawdzi się on w życiu osobistym, biznesie, a także sporcie.

   Często trening mentalny kojarzony jest tylko z wizualizacją, self-talkiem czy medytacją. Czy tylko o to w tym chodzi?

Trening mentalny to nie tylko te narzędzia. Może to być zwykła rozmowa z trenerem mentalnym. Czasem to wystarczy, by osiągnąć więcej, czy poradzić sobie ze swoimi słabościami, takimi jak np. wszelkie nałogi czy brak pewności siebie. Krótka rozmowa z trenerem mentalnym, może doprowadzić do prostej zmiany myślenia, która z kolei może być początkiem wielkiej zmiany. Nie trzeba od razu hipnozy, czy wizualizacji, chociaż na wyższym poziomie zaawansowania, gdy w grę wchodzi złoty medal, techniki te są naprawdę skuteczne.

Jak wybrać odpowiedniego trenera mentalnego?

   Trener mentalny powinien być praktykiem. Jeśli jest Mental Coachem od spraw biznesowych (nie mylić z coachem), powinien sam mieć osiągnięcia w tej dziedzinie. Jeśli ktoś chce Cię uczyć automatyzacji firmy, powinien sam mieć tą firmę zautomatyzowaną. Jeśli chce Cię uczyć, jak zostać wolnym finansowo milionerem, powinien sam być wolnym finansowo milionerem. Jeśli uczy Cię, jak radzić sobie z pułapkami umysłu na polu golfowym czy życiu, sam powinien umieć sobie radzić z takimi pułapkami. Wiedza teoretyczna, bezapelacyjnie powinna być tu poparta praktyką, w przeciwnym razie to się nie uda. Wniosek Mental Coach, ale tylko praktyk!

            Mam nadzieję, że takie krótkie i konkretne wyjaśnienie, pozwoli nam jeszcze bardziej zrozumieć zagadnienia, którymi się zajmujemy.

            Od przyszłego tygodnia wracamy już do treningu mentalnego w golfie. Podam dokładnie krok po kroku, jedną z bardzo skutecznych technik, po której zastosowaniu bardzo dużo się zmieni.

Pozdrawiam ciepło:)

Aneta Moniuszko

 

You may also like

1 Comment

  1. Jeśli weźmiemy pod uwagę naszą ostatnią rundę w Sobieniach, można powiedzieć iż jestem Golfowym Trenerem Mentalnym 😀 jak tylko powiedziałem #MentalPower od razu z bunkra wyszłaś 🙂 By jednak nie urazić fachowców w tym zakresie, ograniczę swój tytuł do Bunker Mental Golf Trainer 🙂

Comments are closed.